| IloveUfrv a întrebat:

Am o intrebare. Prietenul meu este dependent de shop (fumeaza etnobotanice) de 5 ani. Eu sunt împreuna cu el de aproape un an și in tot acest timp am încercat diverse soluții pentru a-l ajuta sa scape de asta. L-am convins pana la urma sa mearga cu mama lui sa încerce sa se interneze la Socola dar oamenii de acolo nu și-au dat interesul, i-au spus sa revină altadatata iar el nu s-a mai dus. De câteva luni încoace a devenit foarte rău cu mine, sta drogat in majoritatea timpului și nu am niciodată ce discuta cu el. Dacă as suna la poliție in timp ce este drogat pe strada, poliția l-ar duce sa-l interneze la Socola? Menționez ca el are și asigurarea plătită

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa-l lasi in pace si sa fugi de el. Daca el nu-si da interesul si sa faca ce este bine pentru sanatatea lui, la fel nici parintii lui, atunci nu prea ai ce face. Daca faci sesizarea la politie o sa te urasca.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca faci sesizare, probabil va fi condamant pentru detinere de substante interzise. Eu te sfatuiesc sa te desparti de el. Te-a lasat in favoarea drogurilor.

| SG1995 a răspuns (pentru aXy99):

De fapt, ai fi surprins să nu fie condamnat, de ce?
Înalta Curte de Casație și Justiție a decriminalizat deținerea de entnobotanice în vederea consumului propriu.

| SG1995 a răspuns:

Fiind vorba de etnobotanice care sunt decriminalizate în România, dacă tipul e adu-l adică are peste 18 ani, poliția numai are ce face.