| Ionut123987 a întrebat:

Cum sa fac pe cineva sa se lase de fumat? O sa fie greu, știu deja, dar este neapărat sa reușesc pentru ca el nu vrea și problema e puțin mai grava :
-tușește foarte urat
-respira foarte greu când stă
-fumeaza de peste 20 de ani
-pare sa fie bolnav (la figura fetei)
- este foarte slab și,, uscat''
Mereu când încerc sa vorbesc cu el despre asta ma ignora sau ma ia la mișto. Când mai face asa as vrea sa ii reproșez ceva din trecut, de acum câțiva ani când aveam probleme grave și chiar dacă aveam foarte mare nevoie de bani nu s-a lăsat de fumat si ma gândesc sa spun ca n-a vrut sa încerce nici atunci pentru mine, atunci sa încerce acum pentru el. E vorba de tata și țin la el. Nu știu cum sa procedez. Dar de când am crescut și am realizat ca el nu s-a gândit la asta îmi vine mereu sa ii reproșez lucrul asta, dar îmi e frica sa nu-l supăr... o data i-am spus ca țin mai mult la unchimio decât la el și încă îmi pare rău pentru asta...stiu ca tata ne iubește, dar m-am convins ca nu ar face acest,, sacrificiu'' pentru noi. Asa ca nu am habar ce sa fac.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți cu o vorbă. Cel mai ușor si simplu lucru ar fi să reducă numărul de țigări fumate pe zi. Dacă faci o activitate care nu îți permite să fumezi în acelaș timp, asta ar fi o posibilitate.

| Freya1 a răspuns:

Strange bani si fai cadou o tigara electronica cu nicotina, pe urma la ceva timp una fara si tot asa.
Poate nu iti va spune tie in fata ca incearca, dar având alte oportunități treptat poate le va reduce până le va lăsa.

| cristimihailov a răspuns:

Spune-i ca te apuci si tu...

| mentholinks a răspuns:

E greu, la varsta lui cred ca nici motivatie sa se lase nu mai are. Eu incerc de vreo 2 ani sa ma las si nu reusesc. Tigarile dracului.

| ioana82838 a răspuns:

Bună! Ar trebui sa încerci sa ii explici asa : X, vrei să apuci vârstă de 70 de ani sau să te chinui sa trăiești pana când o sa ai o problema și mai grava decât o ai acum? Dacă nu merge, încerca să îi spui : Fă o pentru mine dacă nu o faci pentru tine. ❤️
Sper ca ți am fost de ajutor!