| powergirl a întrebat:

Am vazut ceva discutii despre cei cu temele elevii. sa nu uitam si si noi am fost elevi si eu nu de mult am terminat scoala sa nu fim asa aspri cu ei. daca au ceva formula de calcul sa o ziceti sa ii ajutati cat de cat nu sa se dati raspunsul. care sunt simple da 1+1 cat face asta da merita stersa. dar care sunt grele merita un mic ajutor nu raspunsul nu credeti?

Răspuns Câştigător
| Gabry a răspuns:

Nu sunt de acord! E adevarat ca au nevoie de ajutor pentru a nu lua un mare 4, dar daca isi posteaza aici temele, noi le rezolvam si ei se duc cu tema facuta, la test ce vor face?! Daca sunt ajutati la teme satisfactia va fi pe moment, dar cu nota aia in fata de la lucrare?!
Am si eu 12 ani, se intampla sa nu inteleg, dar daca nu inteleg intreb profesorul sa ne mai explice odata! Profesorul ala e platit ca sa explice o data, de doua chiar si de trei, dar dupa inseamna ca are elevul ceva sau nu are urechi pentru explicatii...Au fost si situatii in care mi-a fost rusine sa intreb! Am venit acasa si cica ma apucam de teme, dar cum nu am inteles... ce fac, sa intrem pe TPU?! Nu, m-am uitat la schema din caiet si la exercitiile facute in clasa, si uite, am inteles care e treaba si am stiut sa-mi fac tema!
Dar nu e numai asta, mai exista si lenea...

8 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu nu sunt de acord...site-ul nu este facut pentru probleme de matematica... suntem aici pentru a da sfaturi celor care au nevoie... dar in fine...si in plus a fost de ajuns sa vina unul cu o intrebare de-asta ca au inceput toti rolling eyes
maine vin si eu cu temele sa mi le faceti voi laughing

| Cryssy a răspuns:

Mai.eu am mai ajutat...

| PauLa.M a răspuns:

Da... dar eu o intrebam pe mama, nu intram pe net sa vad cine ma ajuta.la urma urmei, de asta au parinti.sa i ajute la teme...
nu erau discutii daca Raluca nu spunea "NU" celor care isi fac tema pe site

| powergirl explică:

Ok am inteles aveti dreptate si ce ati zis voi ma las pagubasa incercam a ajunt nu sa critic dar in fine nu mai zic nimic. si sa va mai dau ultimul raspuns si cu asta inchei descutia cu temele. a avut de exemplu o profesoara de mate de la care nu intelegeam nimic sa platesc profesor nu imi permiteam asa ca trebuia sa ma descurc singura sa stau cu ex in fata si sa nu stiu ce si cum se face. aveam nevoie de un mic hint si nu am primit de la nimeni parintii mei nu stiu matematica deloc nu aveau cum a ma ajute asa ca draga cea sau cel care ai scris ca au parinti sa ii ajute nu ai dreptate nu toti parintii stiu rezolva exercitii de matematica. aveti dreaptate si in faza ca nu aici nu se fac meditatii aici dar e totusi toata lumea ajuta aici cica da cum am mai zis si in trecut nu cred foarte tare in asta. fara suparare. am zis un mic hinty nu sa rezolvati voi tema dar nu ma inteles nimeni asa ca nu mai zic nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca acesti copii nu intreaba o formula de calcul sau un hint pentru a merge mai departe cu rezolvarea. Ei scriu tema si ne spun clar sa le-o rezolvam. Asa nu se poate si nici meditatii nu facem aici. Sa fie atenti la scoala, sa invete si sa se consulte cu colegii lor mai buni la invatatura. Nu cred ca scopul TPU este sa incepem meditatiile online, vor veni tot mai multi si nu vor mai invata. Intelegi draga mea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajutor de specialitate gasesc la profesorii lor si nu aici! E ca si cum as avea pietre la fiere si as veni la voi sa ma operati, in loc sa apelez la un medic!
Haideti sa nu ne mai dam cu parerea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| ionut_8531 a răspuns:

Aflati restul impartirii nr B=1x2x3... 2009+3la8