| marrr a întrebat:

Am voie sa fac baie daca sunt pe stop? Unii zic ca da, altii ca nu e bine.

Răspuns Câştigător
| Prishille a răspuns:

Nu-i nici o problema in a face baie cand esti pe stop...mai rau e sa stai asa! Igiena e foarte importanta, mai ales in cazul acesta. Dar daca ai un flux mai abundent pentru e evita neplacerile, poti astepta pana seara, cand de obicei la majoritatea fetelor se mai reduce (poate nu-i si cazul tau). Eu cred ca nu se poate intampla nimic, stai fara grija, numai ca se recomanda ca temperatura apei sa nu fie prea fierbinte ori prea rece.

28 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu faci baie, adica nu stai cu fundul in apa calda, ci faci dus cu apa calduta (nu fierbinte). Oricum, in perioada menstruala trebuie sa fii mai atenta la igiena, sa te speli pe organele genitale la 4-6 ore (la fiecare schimbare a tamponului) si dupa fiecare scaun.

| Silvia a răspuns:

Eu consider ca da, e important sa te speli, ba chiar mai mult decat de obicei, pentru a nu te infecta cu cheaguri de sange.
E o prostie ce se zice ca nu ai voie sa faci baie, igiena trebuie sa fie mai importanta.happy

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Sa inteleg ca cei care au spus asta nu au facut baie 5 zile?laughing)
taresmug

| gigiro a răspuns:

Cel mai indicat in zilele de ciclu este dusul, bineinteles poti face cate vrei si de cate ori ai nevoie. Daca preferi baia, nu poti sta intinsa in cada, doar intr-o pozitie la 90 °, si trebuie sa fie de scurta durata (pot apare hemoragii).

| anaid a răspuns:

Eu fac si nu mi s-a intamplat nimic:d Mie nu mi s-a intamplat sa imi curga cand eram in cada:p

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Doar sa nu stai in cada mai mult decat e nevoie in perioada aia, fiind mai vulnerabila la o raceala.

| Alisa a răspuns:

Si eu fac si totul e bine. Normal ca poti pentru ca este vorba si de igiena ta, dar ai grija ca apa sa fie potrivita, nu fiarta. big grin

lolita
| lolita a răspuns:

Cred ca ar trebui sa optezi pentru dus in zilele astea.

| undercovergirl a răspuns:

Inca ceva folositor, evita sa te speli cu apa prea calda spre fierbinte sau rece, cel mai bine te speli cu apa calduta. happy

| Yarinn a răspuns:

Opteaza pentru dus, am auzit ca se pot face hemoragii daca faci baie in cada...

| anytha13 a răspuns:

Daa normal ca da!
Eu nu am patit nimic pana acum!big grin

| MonicutZZa a răspuns:

Scumpo, nu ti se intampla nimic. Poti sa faci baie linistita daca ai nevoie, dar iti va curge dupa aceia mai mult, din cauza apei calde. Deci, incearca sa stai in apa cat de putin posibil si sa te speli in apa mai putin fierbinte.
Succes!

| Fury a răspuns:

Bineinteles. Ba chiar e mai bine.

| vyo a răspuns:

Normal ca este bine.

| bIjuUu a răspuns:

Eu stiu ca ai voie sa faci baie dar sa fie mai bien dus si nu trebuie sa stai in cada deoarece intra microbiihappy

| κίllą a răspuns:

Eu sincer am facut si n-am patit nimic straight face

| smartalogu a răspuns:

Logic ca DA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic ca poti face baiewinking. Nu e absolut nici-o problemawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este chiar foarte important sa faci baie, igiena este foarte importanta in aceasta perioada, dar ai grija sa nu fie apa fierbinte, asta nu este indicat. Aaaa si nu baie sa facistraight face, ci dus!happy N-ai vrea sa intri in cada...asabig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah cine spune ca nu ai voie?:O daca at cand esti p stop nu iti faci baie cand e o perioada mai nasoala pentru orice fata poti sa spui ca nu are rost sa iti faci baie cand nu esti in perioada aia... poate u vrei sa stai asa...gluma'i gluma pan la urma da' hai sa vb serios:e normal sa iti faci baie si mai des daca s poate. pana la urma ies niste impuritatzi si u trebuie sa ai grija sa nu stai "murdara" ca poti ajunge sa te imbolnavesti.cred ca esti si u micuta (incepatoare) laughing) pwpiki

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face baie dar nu cu apa fierbinte... dar mai indicat ar fi dus deoarece in aceasta perioada a lunii creste riscul de a face infectii "jos".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face baie dar nu cu apa fierbinte. dar indicat ar fi sa faci dus deoarece in aceasta perioada a lunii creste riscul de a face infectii "jos", mai ales daca acea cada nu este dezinfectata.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va suparati prietena este pe stop si mi-a spus ca atunci cand s-a dus la toaleta si a facut pipi a vazut pe urma in toaleta o bucatica de carne stiti de la ce ar putea fi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine dar cu apa potrivita nici calda, nici rece.

Alte răspunsuri
| Yasmina203 a răspuns:

Poti sa faci dus, normal ca poti, dar nu ai voie sa si stai in apa, adica sa iti umpli cada cu spuma si chesti. Eu cel putin nu am nimic cand fac asta. Depinde de corpul fiecarei fete.