| WORTEX a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti si mie ce "arde" consumatorii de curent (televizor, calculator, boxe, instalatia electrica din casa, etc). Intensitatea sau tensiunea. Mie cineva mi-a spus ca puterea, pentru ca daca ai 6V si 3A = 18W sau 3V si 6A este tot 18W. MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
| sarpeparsiv a răspuns:

Aparatele vechi se pot arde pentru ca sunt construite pe 220v, odata cu standardele europene tensiunea din priza a fost schimbata la 230v. uneori pe timp de vara ea poate creste si la 240-250v. cea ce poate duce la o supraincalzire a transformatoarelor de intrare a aparatelor si la defectarea lor.

1 răspuns:
| nutepriveste21 a răspuns:

Pretul! Pretul le arde, cand cautam ieftineala la ce sa te astepti? La produsele de firma probabilitatea sa se arda in primii ani e destul de mica.