| Daniel811 a întrebat:

Anul acesta fac 14 ani. Am fost acum 2 saptamani la munte cu clasa unde am incercat sa fumez si mi-a placut.Nu sunt dependent fumez jumatate de tigara la 2-3 zile. Infine, intrebarea mea ar fi cum as putea sa le spun parintilor ca fumez? Mai este de mentionat faptul ca am o relatie destul de buna cu ei, adica pot sa vorbesc ori ce cu ei, si acum as vrea sa le zic si lucrul acesta. P.S. Mama fumeaza si tata nu!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o să-ți țin o morală de tipu' "îți strici plămânii singură" sau porcării de genu', probabil pentru că și eu o fac și te înțeleg. Vreau să-ți spun doar să ai grijă cu ele, să n-ajungi în stadiul de dependență.
Bun, trecând peste, mama ta o să te înțeleagă într-un fel, chiar dacă probabil n-o s-o arate, pe când tatăl tău, nu.
Dacă într-adevăr insiști ca ei să știe, vorbește deschis cu ei și spune-le adevărul, dar nu știu dacă o să ai șanse la vârsta asta să pici într-un comun acord cu ei, legat de țigări.
Gândește-te bine, întotdeuna ai de ales și poți să amâni oricând să le mărturisești asta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

INCA nu esti dependent. E penibil la 13 ani sa stai cu tigara in gura.

| Radu284 a răspuns:

Eu fumez de la 12 ani (si in fiecare zi de pe la 14).

Nu e o idee buna sa fumez, daca te poti lasa inca. Pe langa ca nu este cel mai sanatos obicei, o sa ajungi sa fumezi un pachet pe zi (poate si mai mult) si asta o sa te coste vreo 450 ron pe luna. Asta inseamna peste 1000 euro pe an. Esti dispus ca in cativa ani sa dai banii astia pe tigari?