| Exeemii a întrebat:

Anul acesta sunt foarte ocupata, am meditatii peste meditatii, ore la scoala si pregatire pentru ECDL. Nu stiu sa imi organizez timpul si sunt atat de obosita incat pe la 22 fara ceva, eu sunt rupta de somn si trebuie sa ma culc. Ce sa fac? Nu vreau sa iau medicamente, unele colege iau Memoplus, dar mi se pare inutil.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Succesul de maine se bazeaza pe efortul de azi. Probabil ca faci si prea multe ore de meditatii, in conditiile in care mergi totusi la scoala. In aceste conditii culca-te la ora 22.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"dar mi se pare inutil." ti-ai dat doctoratul in ultimele 10 ore si ti-ai dat seama singura asta? daca eraau inutile acele pastile nu cred ca mai existau. am citit cum ca multi iau pastile mai ales in timpul facultatii, pentru memorie si altele si cica ajuta mult. de fapt, multi si la mine anul trecut luau si cica i-a ajutat foarte mult cu bac-ul. ce anume luau nu imi amintesc ca iti spuneam

| cristi10grei a răspuns:

Atunci cand perzi nopti zile ne dormite! apar simptome pofta de mancare scade energie scade si apare si dureri de cap spate etc! eu zic sa mai dormi daca ai mintea odignita poti invata linistita si reti tot ce inveti happy

| Irina31 a răspuns:

Dormi cand ti-e somn seara si eventual mai inveti dimineata. Iati de la plafar fiole de ginseng - daca tot vrei sa iei ceva, ia cea natural. Elimina din programul tau activitatile inutile (nu te uita la tv, nu merge in cluburi, mergi mai rar la cumparaturi - sau fa astea doar in weekend, si asigura-te ca nu dormi mai tarziu de ora 12) pana cand trece acest an in care esti ocupata cu meditatii. In tot ce trebuie sa faci pe langa a invata nu te pierde in detalii (nu fi perfectionista) decat daca chiar e necesar- iti fura prea mult din timp. Mult succes! happy

| blini a răspuns:

Nu lua nici o pastila.Culca-te atunci cand iti este somn.La cat studiezi ai nevoie de o minte limpede si odihnita nu imbuibata de medicamente.De fapt este impropriu sa le numesti medicamente...nu trateaza nimic...iti creaza doar o autosugestie privind rezistenta organismului tau.
Bafta!