| anonim_4396 a întrebat:

Apelez din nou la voi, utilizatorii TPU. happy
uite, eu am o prietena cu care in trecut m-am inteles cel mai bine, am fost si cele mai bune prietene pentru o perioada, dar acum ea s-a schimbat foarte mult. are foarte multe fite acum, pe mess nici nu ma prea contacteaza sau daca o contactez eu nu-mi raspunde, cand ajungem in sfarsit sa vorbim ea iese dintr-o data neexplicabil de pe mess. sad acum ea a cunoscut o groaza de fete ciudate pe net care vorbesc urat si a inceput sa vorbeasca si ea la fel ca ele. plus ca le zice acelor fete pe care nu le cunoaste ca le adora, ca le iubeste. straight face ma intreb cum poti sa iubesti pe cineva prin intermediul interentului? straight face s-a schimbat muult. e plina de ea, nu ii mai pasa de nimic altceva. sad plus ca e invidioasa pe mine la orice, in principiu la capitolul baieti si eu as vrea sa inceteze pentru ca tot ce vreau e o prietenie fara invidie, fara secrete. straight face oare toate chestiile astea or fi din cauza varstei ( 12 ani )? voi ce ziceti, ce as putea sa fac sa ne salvez relatia, daca aceasta poate fi salvata? sau ar trebui sa termin prietenia cu ea? straight face

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cum sa iubesti pe cineva prin intermediul internetului? Buna intrebarelaughing
E vorba pur si simplu de o aparenta potrivire de gusturi/preferinte comune
Ai grija ca din salvator sa nu devii victima.Stii ce se intampla cand stai prea mult langa mere stricate? Exact, te strici si tu
De ce crezi ca poti salva un om care nu vrea sa fie salvat? Cand traiectoria e in jos nu poti face altceva decat sa urmaresti prabusirea
"Pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti"
Rar am intalnit un proverb atat de adevarat

| Flav a răspuns:

Inchei-o, nu te merita. Omul cu valoare nu se schimba, mai ales din cauza anturajului. Fii inteleapta si tine aproape persoanele pe gustul tau.

| Beatrice a răspuns:

Las`o in pace!
Daca apeleaza la tine spune`i ce ai zis si aici.
Si ca vrei sa se schimbe, dar o sa se plictiseasca la un moment dat de chestia de "fata cu fite" oh go on asa am si eu prin clasa, stai linistit tot ce vine pleaca oh go on

| adaaax a răspuns:

Pai, in astfel de momente, tu ar trebui sa-i fii alaturi, adica sa incerci sa-i deschizi ochii.Nu zic sa te alaturi grupului ei de fete in care este acum, dar daca ea pur si simplu te-a uitat pentru astfel de fitoase de pe internet, atunci incearca sa o uiti, sa ramaneti doar amice. Iti vei gasi o prietena apropiata sau cu care te vei intelege mai bine, dar parerea mea e ca cea mai buna prietena a ta ar trebui sa fie mama ta. Ea nu te va trada niciodata astfel, crede-ma. Si eu am tot 12 ani, vorbesc destul de deschis cu mama mea, ne gasim de obicei timp sa vorbim. Dar am si o prietena foarte buna pe nume Laura, cu care vorbesc mereu latelefon, ne povestim totul una alteia si ne sfatuim reciproc.Asta e, prietenii se vor schimba mereu, veti avea fiecare drumul vostru in viata si oricum v-ati fi despartit odata si odata. Asta e, treci peste.Mai tarziu va realiza ca a gresit.

| AlexutuDeiu a răspuns:

E viata ei, uni prieteni intra in viata ta doar cu un motiv
Din moment ce a inceput sa vorbeasca urat cred ca e greu sa te mai abtii
Nu o baga in seama cateva zile
Sa vezi daca se intereseaza ea de tine

| Tp42 a răspuns:

Da, mama e intr-un fel cea mai buna prietena a mea, ii zic foarte multe lucruri. happy dar imi trebuie si o prietena de varsta mea. acum nu prea mai stiu in cine sa ma incred. straight face eu i-am spus toata chestiile astea in fata ei, adica am fost ff sincera si directa, dar nu face niciun fel de schimbare. cred ca o s-o termin pentru o vreme. sad macar pentru o vreme. straight face