| Little Kid a întrebat:

As vrea sa`mi fac gaura in ureche(a >doua: ). dar cum? daca imi fac cu cercelul, se va infecta? ce sa fac[,]ca sa nu se infecteze? sau alte metode de a`mi face gaura? (singura.)

multumesc!

22 răspunsuri:
| M' a răspuns:

Poti sa-ti faci cu un ac de seringa nefolosit(de unica folosinta)dezinfecteaza zona cu spirt, apoi cu acul il rasucesti putin 2 min in ureche, il scoti si imediat bagi cercelul(daca esti sensibila de preferat din aur)... Daca nu mergi la un magazin de bijuterii e 20 ron 2 gauri cu tot cu cercei.happy

| M' a răspuns:

Pai nu cred ca poti pati ceva am o prietena care si-a pus tinichele si nu a patit nimic,,

| larrii a răspuns:

Eu mi-am facut cu acul, si sincer ...doare cam tare. Cu cercelul nu cred ca e bine.adica majoritatea prietenelor mele care au facuta a doua gaura sau a treia e facuta cu cercelul si nu s-a infectat. si cica doare si mai putin:d eu am incercat sa imi fac cu cercelul a treia gaura si m'a durut.cu acul e mai bine ca are varf...

succes >big grin

| mariaw a răspuns:

Poti pur si simplu cu un ac steril dupa care pui repede cercelul (neaparat din aur sau argint). Si cateva zile spala locul cu ceai de musetel

| anonimmmmm a răspuns:

Noooooooooo, numai nu cu acul este prea prea dureros, sau cel putin asa pare, cu un cercel mai ascutit iti faci gaura, daca nu ai cercel din aur sau argint, puneti unul simplu, dar dezinfecteazal zilnic cu alcool, si cind iti faci gaura la fel, freacati bine urechea cu parfum sau ceva, eu mi-am facut 3 gauri singura, si nu port in toate de aur, si vad ca nu am patit nimic.winkingdar trebuie sa fii si atenta ca urechiusa este tare sensibila, fii tare sterila in preajma ei.

| Ionutzsa a răspuns:

Cu un ac mai gros si-a facut o prietena de-a mea mai multe, apoi a pus vata cu spirt si n-are nimic happy.

| silver19 a răspuns:

Ia-ti un cercel de argint din magazin, ascute-l putin si bagati-l fiindca nu se intampla nimic! 110% nu se infecteaza, am o prietena care are urechea plina facuta de ea si nu are absolut nimic!

| Little Kid explică:

Neaparat aur sau argint?!

Si daca pun de tinichea...whistling

| Little Kid explică:

Multumesc pentru raspunsuri! :*

| andrushki a răspuns:

Hmm.eu astazi mi-am facut gaura si am urmat urmatorii pasi :
1. am dezinfectat cercelul de aur;
2.mi-am dezinfectat urechea;
3.mi-am dezinfectat mainile.
Gaura a fost facuta cu un ac de la seringa - si ca sa nu ma doara am rasucit si impins in acelasi timp -durerea a fost foarte mica si nu a durat foarte mult.
De durut -m-a durut un pic la inceput -daca-mi atingeam locul cu pricina.acum n-am nimic big grin.
bineinteles ca cel mai bine ar fi sa te duci la un salon specializat...sau macar la o asistenta care le face fetitelor gauri ( Scuze ca nu am dat si denumirea, dar nu o stiu tongue )
Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin

| Roxata a răspuns:

Am auzit la o prietena ca si-a facut cu un ac dar mai gros. iar pe partea cealalta de ureche a avut o bucata de mar sau ceva in care sa poata intra acul.
Neaparat!--> Dupa ce ai facut gaura tine cateva saptamani un cercel steril! Sa nu se infecteze!

In ciuda acestui sfat eu iti mai recomand sa mergi la un magazin special unde sunt si cercei de vanzare dar fac si gauri.Ai grija!:*

| Cezy_3772 a răspuns:

laughing haha

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io te statuesc sa nu-ti faci gaura in ureche singura ca nustii cum se poate infecta, dule mai bine la un magazin specializat in asa cevawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija! Daca esti hotarat sa urmezi o cariera militara...in politie de exemplu nu te primeste (cu mai multe gauri in ureche) pentru ca se considera semn particular!hee hee eu ti-am zis doar ^.^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am facut cu cercelul si nu s-a infectat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fac piercing de 5 ani, deci cel mai bine ia un ac de venosectie, il gasesti in farmacii, dar unul de diametru mai mare, in gaura caruia sa poti baga capatul la cercel, gaura o faci din spate in fata, deoare spatele urechii este mai gros si de obicei cel mai bine incepi de acolo ca sa nu ai o gaura stramba, inainte sa scoti acul bagi cercelul in gaura acului, scotand acul automat intra si cercelul, pui stopul si gata, neapara sa te cureti cu ceva steril inainte si dupa, nu folosi spirt, ca cercei eu recomanda titan, titanul e un material nealergic sau otelul chirurgical, bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau gaura in urece da mi-e frica cu acul du-te la bijutier acolo voi plec eu in curand vreau 3 sau 4 gauri in stanga si inzgarci du-te la bijutier sa nu se infecteze sau se dai d alt ceva papa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune acu` pe ureche si impinge cu fortawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, eu mi-am facut a doua gaura in ureche, la inceput cu un ac, apoi pentru ca ma durea prea tare, am bagat direct cercelul de aur si intr-o secunda, mi-am facut gaura fara nici un fel de durere. Problema este ca m-a durut locul [la atingere] urmatoarele zile, insa l-am tratat cu o crema.

Nu recomand, totusi, sa-ti faci o gaura acasa [mai bine la salon, pentru ca nu te chinui asa tare]. Dar in schimb, daca respecti cu strictete cateva reguli de igiena, poti face asta si acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la doctorita de familie si mi-a mai fc 2 gauri. Mi le-a fc cu 2 ace de seringa, mi-a dezinfectat urechea cu spirt, apoi a luat acul mi-a fc repede gaura si a pus cercelul de aur si la cealalta ureche la fel. Si sincer...NU m-a durut deloc

| MegaBlackMuffin a răspuns:

Nu-ti fa nici cu acul nici cu cercelul.ia-ti mai bine o catetiera(eu am dat doar 2 lei pe ea) si un pierce cercel orice medicinal sau sa fie din argint sau aur...eu mi-am facut 4 gauri cu catetiera.ma durut decat o secunda si mi-a curs oleaca de sange.creca am dat peste o venathinking si nu-ti fa singura.winking

| Kiky4ev3r a răspuns:

Mhei eu mi-am facut 3 gauri in ureche singura.Cu cercel de "tinichia".Si fara sa'l dezincfectez.Si nu am nimic. Daca vrei sa iti faci singura mai bine dezinfecteaza cercelul [daca iti faci cu cercel] sau poti sa iti faci cu un ac steril. ATENTIEbig grinaca iti faci singura ai grija sa nu'ti atingi cartilagiul urechii[zgarciul acela] pentru ca daca il atingi cu acul sau cu cercelul te va durea ingrozitor.Succes! Sper ca ti'am fost de folos.