| kayrux1 a întrebat:

Vreau sa ma ajutati cu un sfat daca se poate, va rog! Am 14 ani si eu am fost crescut de bunica de cand m-am nascut. Parintii mei sunt bolnavi si n-au putut sa ma creasca. Si acum ei sunt la spital,nu stiu ce au,nu a vrut nimeni sa imi spuna. Eu sunt apropiat de cele doua surori ale tatalui meu. Lor,verilor mei primari si bunicii mele ii mai pasa de mine,dar de la un timp,am impresia ca nici lor. Nu ma plang ca o duc rau,chiar deloc. Dar ma gandesc,daca ii se intampla ceva bunicii? E bolnava,are multe boli. Eu o ajut si incerc sa nu o supar. Am invat ca nu trebuie sa te atasezi de persoane,deoarece te lasa. Eu invat bine(nu ma laud),imi place foarte mult matematica si vreau sa lucrez in domeniul IT. Stiu foarte bine engleza. Spuneti-mi ce sa fac in viata,eu vreau sa merg la facultate si sa plec in alta tara si sa imi formez o familie acolo. Dar cum? Cum o sa pot eu singur? Adica cine o sa ma sustina cand bunica mea nu va mai fi?(sper sa traiasca pana atunci) Sa zicem ca termin facultatea,merg in alta tara ce fac eu acolo, langa straini? Sper sa nu ma paraseasca rudele. Ajutati-ma cu un sfat. Va multumesc ca ati citit pana aici!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ei au putut! ---- Stephen Hawking, Nick Vujicic, Ray Charles Robinson, Aimee Mullins, Rick Allen si multi altii :http://www.leaders.ro/11-oameni-cu-dizabilitati-care-au-reusit/

Si tu vei putea sa razbesti --- singur, doar tu cu tine insuti!

p.s. cand te simti doborat si ai nevoie de o incurajare, asculta-l pe Nick:https://www.youtube.com/watch?v=mDRcioeCjk0

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu te îngrijora din cauza problemelor de genul acesta, traieste-ti copilăria cat timp o mai ai, iar in legătură cu viitorul, ai putea merge la Politehnica (facultate), la Informatica si calculatoare, programare. In domeniul acesta(IT) se câștiga foarte bine, iar daca ai note mari la BAC ai șanse sa intrii la buget ( facultatea îți e plătită de stat). In legătură cu familia, îmi pare rău pentru părinții tai. Nu stiu ce sfat sa îți dau, e un subiect delicat, dar trebuie sa știi ca părinții tai te iubesc, chiar daca nu vezi asta, iar din punctul de vedere al unchilor/ mătușilor le e greu si lor, dar încearcă sa treacă peste, poate de aceea ai impresia ca te resping. Iar acum nu cred ca e momentul sa te îngrijorezi cu viitoarea ta familie. Va veni si timpul pentru asta, pana atunci, mult succes si sănătate familiei tale!