| anonim_4396 a întrebat:

Aseară am pățit următoarea chestie. Am inceput sa fac sport și am început să devin mai fit. Problema e că eu mi-as dori sa devin și mai fit. Și atunci mintea mi-a zis că dacă devin prea in forma șeful de la munca mă va da afara pentru că arat prea in forma. Și apoi m-am gândit că nu voi putea lucra nicăieri pentru că sunt prea in forma. (Exclus in domeniu adică antrenor personal sau nu știu ce!). Și am început să o iau razna. Îmi doream sa progresez dar mintea îmi interzicea. Mai exact șeful meu. Și apoi mi am zis că trebuie să îmi omor șeful ca să am voie sa fiu fit. Și am luat o razna, am inceput să plâng și îmi venea iar sa urlu de groaza noaptea. Ce e de făcut? Este adevărat ce gândesc? Nu voi fi angajat pe parcursul anilor daca arat prea in forma fata de majoritatea bărbaților? Îmi va fi interzis?

25 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Da,te iau mascații ca încalci standardele de urâțenie.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Faci mișto și eu vb serios Man...

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă zici tu

| Emma30555 a răspuns:

Nu este corect ce gândești, sunt mulți oameni frumoși care au job. Asa ca liniștește te. De fapt oamenii în forma își găsesc joburi mai ușor, uneori chiar se cere sa ai un aspect fizic plăcut, adică este un plus pentru a fi angajat, niciodată un minus.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De unde știi? Vorbești din experiența? Suna bine ce zici dar întreb

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, toată lumea cred ca știe. Oamenii care arata bine au șanse de reușite mai mari

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Eu am pățit sa mi pierd prieteni când începusem să devin mai fit...și nu s au mai întors niciodată. Daca cu munca e la fel?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate acei prieteni au plecat din alte motive. A fost doar o coincidenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu aseară am devenit fit....eu fac sport de peste un an. Aseară m-a luat gândul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omule nu am nimic cu tine dar ești dus rău cu pluta rolling on the floor sau te plictisești laughing ce dracu de munca e aia la PC de acasă? Pentru un depresiv nu e buna, hai in armata sa vezi cum ți se duce depresia. Oferă 6000 de lei net parca, acolo trebuie sa dai tot ce poți să îți dai viața pe mine mă ține că eu nu mai am nimic de pierdut. Hai sa ne strângem mai mulți de pe TPU și să ne băgăm în armata sa vezi că nu o sa te mai gândești la prostii, eu mă mir cum de mai ești în viața laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am fost dat afara pentru ca au fost niste divergente. Nu mai lucrez. Dar sa înțeleg că ți se pare logica gândirea mea? Daca fac mușchi prea multi nu voi mai fi angajat nu?
Cum adică te miri că mai sunt în viață?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Că ești prea dus cu capul,bine nici eu nu sunt sănătos tun dar ai obsesii cu toaleta,cu femei care se... Mă abțin să spun public laughing iar de o vreme postezi nu mai întrebări ciudate chiar și pentru unul că tine rolling on the floor
De la depresie de aia ești mereu nervos/iritat,te înțeleg într-un fel,pierderea jobului te-a afectat ai nevoie de recreere la munte undeva la aer curat să îți așezi gândurile și să reflectezi asupra propriei vieți,de asta și eu am nevoie dar eu nu am bani că făceam multe daca aveam bani chiar și singur. Deci ai nevoie de o pauza,sa te deconectezi și de la lumea virtuala și să te relaxezi să trăiești pentru tine,stresul cotidian te distruge. Tu ești așa că ești confuz de orientarea ta sexuala e un fel de distimie un episod recurent,o forma extrem de gravă a depresiei,de la asta poți înnebuni daca nu o tratezi corespunzător,faptul că nu sti cine ești și ce îți place ești confuz asta generează un stres inimaginabil,tu teoretic trăiești clipe cum trăiesc unii "bărbați" care nu se simt bine in corpul lor și vor sa devina transsexuali,poate greșesc nu știu dar clar de un timp ai luat-o pe arătură,ai nevoie de o pauza. Depresia nu e o boala grava,este extrem de gravă mai ales daca nu ești susținut de nimeni,ești singur,nu ai prieteni nu ai nimic poate deveni letala,de aici și mulți s-au sinucis,chiar și psihologii,nici măcar ei nu îi făceau fata atât de nasoala e depresia. Mulți sunt analfabeți și idioți se auto diagnostica singur cu depresie dar nu e depresie e un episod tranzitoriu depresiv care ține câteva săptămâni,luni și apoi nu mai revine,aia nu e depresie, depresia clinica când o ai nu mai ești bun de nimic, fara tratament ești leguma efectiv. Nu, e o logică clar morbidă, clar ai nevoie de ajutor psihiatric și psihologic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sau te plictisești și ne troll-ezi laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mă plictisesc. Aseară am făcut noapte albă și am luat pumni de pastile sa adorm pe la 11 dimineata azi. De la acest gând cu faptul că dacă devin in forma buna nu voi mai avea voie să lucrez deoarece toți șefii mi ar interzice și m ar obliga să slăbesc toți mușchii. Sincer...mi-a fost foarte rau. Deci tu consideri că pot avea o muncă de birou și să am mușchi și lumea sa nu se lege de mine? Sa mă lase așa sa lucrez?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, îmi doresc f mult și as plati in viitor ca o tipă cu unghii lungi sa vina acasă la mine și să o văd live cum își face nevoile. Dar sa vad tot procesul, inclusiv statul pe wc pe tel până iese tot. Mna....nu am ales sa vreau asta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deja incepi sa delirezi dar e de la somn 100%
Nu are nimeni nimic cu tine cu felul cum arăți ci cu felul cum gândești și te comporți și ce scoți pe gura. Da-l in spanac de fizic fa ceva sa fi ok psihic că aici e problema la tine,de sala și de aspectul fizic ai timp crede-mă. Nu știu dacă treci printr-un episod de psihoza dar delirezi rău sau faci mișto și te plictisești,sper sa fie a doua varianta că prima ar ar fi grav daca ar fi. Ce nu înțelegi că ai nevoie de psihiatru,psiholog? Uite că mulți o făceam proasta și nebuna pe ioneasca dar are dreptate,deprivarea de somn duce la schizofrenie,deja delirezi daca crezi că lumea se va lega de atâta lucru, lumea pe are pe ale lor nu sta să te judece pe tine după felul cum arăți, atâta timp cât ai o conduita ok, un comportament ok și îți veți de treabă nu are nimeni nimic cu tine. Nu mai scrie prostii aici omule că și așa sunt destui nebuni și ciudați, fa ceva sa poți dormi că te afectează grav. Ce tratament iei pentru somn acum?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aseară pe lângă tot ce ți am descris aveam gânduri la modul "mergi și fă accident cu mașina ca să pierzi mușchii imediat și ca să devii paralizat sa nu mai ai voie nici sex pentru că meriți să suferi ". Și mă tot obliga sa ies cu mașina. A fost foarte rau. Pentru somn iau Rivotril și degeaba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aici ar trebui sa te ajute unii care susțin că au terminat o faculta de psiho care sunt psihiatrii că am văzut că mulți se dau că cunosc psihologie dar de când sunt eu aici un răspuns util și elevat nu am văzut legat de depresie și anxietate,eu când postam primeam răspunsuri pe care deja le știam. Tu nu realizezi că ai probleme? Că ai o gândire morbidă? Legata de propriul corp? Schimba omule medicul psihiatru și psihologul că nu te ajuta deloc,ori faci mișto ori chiar și probleme serioase,eu nu mai ajut pe nimeni că mulți dintre voi nu vreți nici voi sa vă ajutați. Daca nu adormi nu e clar că nu te ajuta tratament nu îți este clar? Trebuie sa schimbi tratamentul sau medicul că e clar că delirezi happy Eu cred că te plictisești și ai chef de mișto, mi greu sa cred că ești așa de dus cu cabina fiind stundent la facultate, clar ești troll, te plictisești, pe TPU nu o sa te faci bine daca stai

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mă prefac omul lui dzeu... ești cu capul? Da, am o inteligență destul de buna contrar așteptărilor. Am luat 10 in bac la mate pe M1 și 9.20 la info c++. De ex... Eu cu IQ ul stau bine. Mereu am stat. Am muuuulte alte probleme. Înainte credeam că eu gândesc normal perfect până să încep terapia și am început să bănuiesc una alta. Am schimbat deja 2 psihologi. Nu știu ce să mai fac

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Schimba medicul sau du-te la primul și spune-i exact ce ai postat in întrebarea asta,spune-i tot ceea ce gândești nu disimula că să ajungă la o concluzie clara,e grav ceea ce gândești,aduce a episod psihotic,psihoza,dar poate fi pe fondul insomniei cronice sa ai astfel de gânduri și acțiuni.
Alea cu obsesiile tale cu toaleta și femeile care fac... Asta pe excludem că sunt o patologie dar nu una psihiatrica,dar felul cum percepi lucrurile,cum te percepi pe tine,faptul că ai impresia că lumea se va lega de tine din cauza faptului că ești prea musculos asta mă duce cu gândul la episod psihotic,adică ai putin realitatea distorsionată,lumea nu are absolut nimic cu tine că ai mușchi din contra la femei le place dar daca vede ce scrii aici e de doamne ferește. Pai nu are corelație IQ,tocmai că taman oamenii foarte deștepți se îmbolnăvesc de boli psihice nu prostii, uita-te la Frederic filosoful suferea de schizofrenie,Da Vinci, Vaslav Nijinsky schizofrenie, Isaac Newton tulburare bipolara, autism și schizofrenie, ABRAHAM LINCOLN DEPRESIE și mulți alții și Einstein și Nikola Tesla erau bolnavi psihici deși erau cei mai inteligenți oameni din istorie. Du-te la un psihiatru și cere triticco și urmează schema de tratament și dozajul așa cum ți se spune, daca nu Mirzaten 30 mg, primele zile iei jumate de pastila apoi 1 întreaga, dar una întreagă iei după ce jumătatea pe care o iei nu își mai face efectul, daca nici astea nu te adoarme atunci cere quetiapiana de 75 mg e pentru depresie majora,tulburare bipolara,etc, asta in jumate de ora e imposibil sa nu te adoarme, dar e sedativ și da adicție, eu as merge pe celalte doua tratamente mai bine zis pe Triticco, daca nu adormi cu o pastila adormi cu una și jumate 100% astea sunt variante pentru somn,insomnie, dar tu ai și alte probleme trebuie sa i le spui unui alt medic specialist
Ceva nu e in regula cu viața ta, nu ești mulțumit de viața ta, de tine de aia ai insomnie, poți lua 10 ani tratament că tot nu scapi până nu vei fi ok cu tine însuși și cu viața ta psihosocială.
Ai înțeles acum ce trebuie sa faci? La psihiatru ii spui tot ce gândești și ce faci așa și la psiholog nu ii detaliezi in substraturi sa nu ajungă la o concluzie clara sau sa disimulezi sa fie in favoarea ta că nu va fi in favoarea ta ci îți vei face rău singur daca nu ii spui tot ce te întreabă.
Pe langa asta trebuie să renunți la overthink și să faci mult sport zecercitii fizice in casa că sa obosești fizic, in felul asta vei putea dormi dar înainte cu 2 ore de somn să renunți la smartphone, PC, laptop, tableta etc.
Spune-i și de faptul că ești confuz în legătură cu orientarea ta, ești suspecta de disforee.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult....mai putem discuta in privat câte ceva? Îți pot da mesaj in privat?

| Cristi9997 a răspuns (pentru anonim_4396):

"lumea nu are absolut nimic cu tine că ai mușchi din contra la femei le place"
Esti cumva femeie? Nu ai avea idee cata lume are foarte multa treaba cu tine daca faci sport sau mai si arati mai bine decat ei. ))))

| anonim_4396 explică (pentru Cristi9997):

Vezi...eu ce ziceam!

| Cristi9997 a răspuns:

Si eu care credeam ca eu am probleme minore.
Daca pe tine te deranjeaza parerea unui sef ar trebui sa-ti faci un control.

| anonim_4396 explică (pentru Cristi9997):

Faptul ca m ar putea da afara ma deranjeaza!