| anonim_4396 a întrebat:

Deci, sa incep cu inceputul, n-am prieteni, familia ma uraste si is singur mereu, fiecare zi din viata mea e la fel.
De 15 zile(de cand am facut 14 ani), fumez(5 tigari pe zi)) si beau(m-am imbatat de vreo 13 ori--cred-- cu whiskey si vodka de pe eMAG), ideea e ca incerc sa uit pe cat posibil de faptul ca toata lumea ma uraste, la scoala nimeni nu vorbeste cu mine, nimanui nu-i pasa de mine), mi-a placut si inca imi place de-o fata, dar din cauza a ceva ce-am facut in trecut, m-a cam blocat peste tot si ma cam ignora irl.
Azi am baut 6 energizante si 4 shoturi de vodka + am fumat 10 tigari, dupa vreo jumatate de ora, am inceput sa tip la cateaua mea "TACI FA JAVRO"happy lol si dupa o ora, plangeam dupa ea sa nu ma abandoneze lol. Ideea e ca in timpul in care am fost beat fara sa fiu beat(din cauza energizantelor cred) m-am gandit mult la viata si am realizat ca is foarte singur, ca nu fac nimic toata ziua, n-am pe nimeni cu care sa ma inteleg si nu prea fac nimic. Am inceput sa ma ingras, sa nu ma mai spal si chestii d-astea.
Am fost si la pshihiatru acum ~6 luni, mi-a prescris zoloft sa iau o data pe zi(50 mg). Normal, niciun rezultat. Mi-a zis ca am ADHD, depresie si anxietate.
Am mers la terapeut, la scoala pshiholoaga ii spunea tot dirigintei, mamei si ma facea de ras chiar in fata clasei(ca a intrat o data pe meet la dirigentie si a cam spus tot ce i-am zis).
La privat, pshiholoaga doar imi pune intrebari seci si vorbim vreo 40 de minute aiurea, n-am curaj sa-i zic nimic, poate ii zice si asta tot lu maica-mea(gen ca fumez sau vreau sa ma omor...). No si dupa toata experienta asta de azi, sau de fapt, din totdeauna, m-am gandit sa ma sinucid. Acum un an am incercat sa ma sinucid cu o supradoza de paracetamol, dupa am incercat sa ma spanzur, dar la inceput, la 11 ani, am incercat sa-mi tai venele, o faceam acasa si in public.
Faza e ca am vrut de 3 ori sa ma sinucid, o data in vara de la sfarsitul clasei a 5-a, dupa vara de la sf clasei a 6-a si acum iar. Mai putin pe a 5-a, cand am incercat si in timpul scolii.
Ce sa fac, cum sa scap de probleme? Am nevoie de pareri sincere si nu stiu, ce m-ar ajuta.

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Îmi pare rău să aud asta, dar un prim pas foarte important în vindecarea ta este să te lași de băutură și țigări. Vezi tu, ele sunt niște vicii. Dacă ai putea să le înlocuiești cu niște „vicii pozitive" atunci peisajul s-ar înfrumuseța puțin câte puțin. De exemplu, în loc să dai bani pe alcool și tutun, ai putea să îți iei un abonament la sală. Așa ieși din ritmul normal, o să te speli mai des și, pe deasupra, capeți mai multă încredere în sine. Să nu mai spunem că, în final, o să arăți mai bine.
O altă metodă de a ieși din ritmul monoton al vieții ar fi să îți găsești niște prieteni. Știu că pare greu la început, dar nu e imposibil. Mai ales dacă știi cum și unde să îi cauți. Ideea e că trebuie să îți valorifici talentele/hobby-urile, apoi să le împărtășești cu persoane asemănătoare cu tine. De exemplu, dacă îți place atletismul, ai putea să te înscrii la un club de atletism. Și tot așa.
Ușor-ușor, după ce îți pui viața pe picioare, ai să vezi că depresia nu o să se mai resimtă ca la început. Încearcă să îți schimbi modul de viață și să adopți niște calități pozitive. Nu uita, schimbarea începe cu tine.
Îți urez numai bine!

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!