| TeooTeo a întrebat:

Astazi prof. de Geografie ne-a spus ca in prima zi de scoala(sunt a 5-a trec a 6-a) ne va asculta la tarile si capitalele tari pe un joc :SETERRA si trebuie sa il facem in maxim 1:50 minute. Acum intrebarea este : care este cea mai rapida varianta de a invata tara si capitala si sa le arat pe harta? Funda automat.
p. s.:as vrea sa fie ceva ce sa nu dureze caci nu vreau sa imi stric toata vara :d

2 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Cea mai simplă metodă este să iei un atlas şi să citeşti de mai multe ori capitalele, până le reţii cât de cât. Apoi, iei o foaie, scrii numele ţărilor, punând un loc liber în dreptul capitalei corespunzătoare, apoi completezi cu ce îţi aminteşti. Şi repeţi chestia asta până le memorezi de tot.
Totuşi, cât de greu poate fi? Sunt sigură că nu vei primi nimic de genul Uzbekistan sau mai ştiu eu ce. Ai să vezi că nu e atât de dificil precum pare, ci din contră, e distractiv. Cel puţin, mie mi-a făcut foarte mare plăcere să le învăţ.

| BruNnEtTe a răspuns:

Pai scriele pe un caiet sau daca ai harta uitate si ea si gasestele exerseaza asta de 3 4 ori si o sa le inveti asa fac si eu