| andrada a întrebat:

Ati citit baltagul de mihai sadoveanu? ce parere aveti depre aceasta carte? v-a placut? argumentati happy merita sa ma apuc de ea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit-o in clasa a 8-a si din nou, in clasa a X-a.
Nu pot sa spun ca mi-a placut prea mult, dar nici nu mi-a displacut. La mine problema e ca nu prea imi place sa citesc.
E un roman politist, e placut totusi. M-a atras prin mister, si anume, ce i s-a intamplat personajului Nechifor Lipan.
Eu cred ca ar trebui sa o citesti, mai ales ca te ajuta la scoala, dar e o carte buna.
Mi-a placut faptul ca nu era SF, ci pareau reale intamplarile.

4 răspunsuri:
| KristalPop a răspuns:

Este unul dintre cele mai importante romane scrie de către Mihail Sadoveanu în care este descrisă tenacitatea şi lupta pentru aflarea adevărului pe care o duce Vitoria Lipan. Ea fiind o femeie dârză, hotărâtă şi neînfricată care porneşte în căutarea ucigaşilor soţului său.
Sadoveanu a fost unul dintre cei prolifici scriitori români. Merită să fie citită, însă este mai mult considerată obiect de studiu şcolar.

| ONElena11 a răspuns:

Mie nu mi-a placut deloc. Depinde ce gusturi ai pentru literatura clasica romaneasca.

| khaori a răspuns:

Buna. Am citit Baltagul acum 2 ani, in clasa a 8 a pentru ca am fost intr-un fel obligata sa o fac. Pe mine nu m-a impresionat, sincer. Actiunea e relativ simpla, nu e chiar genul meu de carte preferat, si asa nu ma omor dupa scriitori romani.
Citeste o descriere pe net si apoi te decizi daca merita sau nu.
O zi buna!

| Geo_Georgiana_1995_1JN0 a răspuns:

Da imi place
apucate cat mai repede de citit