| anonim_4396 a întrebat:

Ati observat ca exista persoane care se gandesc la voi doar atunci cand se simt singure? Aceste persoane apar brusc in viata voastra, isi satisfac dorintele, ca apoi, cand ceva mult mai bun se iveste la orizont, sa dispara iar.
Mereu m-am intrebat care este motivul pentru care se reintorc: sa fie oare disponibilitatea noastra neconditionata? De ce pentru unii, am fi buni doar in momentul in care lor le lipseste ceva? Si de ce tocmai noi?

Cred ca pana la urma traim intr-un cerc vicios: noi ii vedem doar pe ceilalti, nu si cand intre noi si ceilalti se pune semnul egalitatii. Practic, jumatate din viata suntem jucarii si cealalta jumatate suntem jucatori.

Totul ar fi mult mai simplu, daca lumea ar fi deschisa si sincera: "Astazi m-am gandit la tine", "Mi-e dor de tine", "Nu te-am uitat", cu astfel de mesaje s-ar duce naibii o groaza de intrebari, si sincera sa fiu, pe mine m-ar ajuta grozav.
Nu am sa inteleg niciodata oamenii care dispar total din viata mea un timp, ca apoi sa reapara mai senini ca niciodata, ca la final s-o ia de la capat.
But then again, daca totul ar fi atat de simplu, unde ar mai fi distractia, macinatul nervilor, rosul unghiilor, nedormitul noptilor, barfelor nesfarsite cu prietenii, curiozitatea?

Odata cu inaintarea in varsta, poate am sa inteleg si eu ca nu toate lucrurile trebuie sa-mi fie clare in minte si atunci am sa-mi pot expune mult mai obiectiv si rational punctul de vedere.
Insa, fiecare varsta are farmecul ei si pana una alta, intrebarea mea ramane: Oare persoanelor care nu-si mai amintesc de mine, le e dor de mine? Oare sunt atat de nesemnificativa pentru toti cei care nu-mi dau un semn cu lunile, sau le e dor in secret? Oare toti cei care m-au uitat se mai gandesc la mine?

Răspuns Câştigător
| ina a răspuns:

Fosta prietena cea mai buna are momente din astea.Iese mereu cu alti prieteni, ne vedem o data pe luna, si atunci ne comportam stangaci, pentru ca nu ne mai cunoastem. Mi-a spus odata "hai sa o luam de la capat, vrei?" dar tot ea a renuntat la mine.Nu ma suna niciodata sa iesim. Uneori imi era atat de dor de ea... Dar acum a inceput sa imi treaca si sa am mai multi prieteni, dar nu una "cea mai buna". Adica ba da, dar o vad o data pe an(ea fiind din Bucuresti). Vezi, si lumea zice ca nu e bine sa fi mai.rece,mai inchis in tine.

3 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Pari a avea o perspectiva unilaterala, sa speram ca in timp vei invata sa apreciezi si perspectiva celorlalti detasandu-te un pic de centrul universului interior. Nu tine asa mult cont cine suna, cine intreaba de sanatate, nu astepta ca tot sa ti se intample, nu e un act de bunavointa sa dai un telefon. Suna tu si intreaba de sanatate, suna tu si invita la un suc, nu te perpeli cu gandul ca oamenii vor doar sa te foloseasca pentru ca in general nu e chiar asa si vei ajunge sa te porti ciudat.
Daca ti se pare ca mai (prea ) multi te trateaza nedrept, atunci s-ar putea sa fie si de la tine o mica problema. Incearca sa iti imaginezi cum apari in fata celorlalti...esti multumita? Sunt doar probleme de comunicare, intelegere, perceptie.

| Ruxyana a răspuns:

Pentru ca unii oameni din ziua de azi...sunt perversi fata de cei din jur si se gandesc numai la binele lorwinking...
in ziua de azi nu poti avea incredere nici in tine...crede-ma ca aproape totii prietenii mei sunt asawinking...numai dupa satusfactii placere... iar cand tii lumea mai draga(cand ei au terminat si au gasit cv mai bun)ma lasa balta...stii cum se zice ''Pritenul la nevoie se cunoaste''...si sincer... uneori imi vine sa plang de ciuda...ca persoanele la care tin.numi dau mare importanta numai pentru asi satisface poftelewinking...si uneori ma doare ca eu sunt corecta cu acele pers.si nu profit...nici nas putea profita.pentru ca nu-i genul meuhappywinking.
crede-ma ca dupa ce iai ajutat ei te dau dracu.si nu le mai pasa...de tine...sau de consecintewinking...asa este lumea din ziua de azi.sincer nu stiu unde vor ajunge unii oameni egoisti si care se gandesc numai la eii!
intotdeauna sati testezi prietenii sa vezi cand iti sunt adevarati...adica sa te ajute la rau...ca la bine sta orice asa-zis ''prieten''... dar la rau.stau numai prietenii adevaratii!:X:X
multa bafta si succes...incearca sa nu ai incredere in oricine...sa nu crezi ca tot ce zboara se mananca.pentru ca iti faci rau singura:*:*:X:X
multa bafta si succes in continuarehappy:*

| rozalia25 a răspuns:

Un prieten adevarat nu te uita! In general oamenii sunt egoisti, si se gandesc doar la ei. Insa daca toti facem asa pana la urma planeta se va distruge. Pastreaza-ti inima buna si ajuta pe cei ce au nevoie. Dar cauta-ti si prieteni adevarati care sa-ti fie alaturi.