| ZaraZaraPerlin a întrebat:

Ati putea traii fara Facebook? Adica sa nu intrati o zi,doua, trei pe aceasta retea de socializare?

15 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pot trai fara facebook, am stat si fara, nu e nici o problema. Facebook-ul pentru mine este inca o portita catre familie si prieteni, care sunt departe de mine. Cum sunt si alte mijloace de comunicare, nu a provocat inca dependenta. happy

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Am avut cont de Facebook acum 2 ani şi mi l-am şters. Simţeam că pierd prea multă vreme acolo. Mi-a fost greu câteva zile, poate chiar o săptămână, dar apoi am uitat complet. Nu mi-am mai făcut alt cont de atunci. Deci cu siguranţă pot trăi şi fără. Ar trebui să ne gândim că în urmă cu zeci de ani nici măcar nu exista Internetul. Şi uite că oamenii s-au descurcat.

Toate cele bune!

| Andruuuuuuuuu a răspuns:

Eu una nu.
Imi e greu, simt ca pierd ceva din nouatatiile de pe facebook.
Desi daca chiar mi-as propune asta si am altceva mai bun de facut poate as reusi sa scap de dependenta. bineinteles la inceput ar fi mai greu.
Tu?

| ZaraZaraPerlin explică (pentru Andruuuuuuuuu):

Am stat o saptamana fara si recunosc ca mi-a lipsit.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Esti o persoana foarte plictisita, nu?
Nu, nu prea fac afirmatii (intrebare cu tenta afirmatoare) despre persoane pe care nu le cunosc, dar acum nu m-am putut abtine.
Eu intru pe facebook, doar pentru a discuta cu colegi, prieteni, cunostinte.
Fie vorba intre noi, eu prefer mess-ul, dar majoritatea (70%-cam asa) au cam renuntat la el (cel putin in cadrul grupului de oameni caruia apartin).
Am stat zile intregi fara Fb, si nu mi s-au parut cu nimic mai grele sau mai ciudate.
E ingrijorator, cum am ajuns sa fim captivati de ceva ce nici macar nu e tangibil si care poate sa dispara la fel de repede cum a aparut, poate chiar mai rapid.
In legatura cu intrebarea de la inceput. Daca am o activitatea de intreprins, pot sta linistit fara fb, nici macar nu mai constientizez ca "exista" (uit cu totul de el...de aceea am presupus ca poate "stai pe el" doar pentru a face plictiseala sa dispara sau pentru a o mai ameliora). big grin

| ZaraZaraPerlin explică (pentru ZambetulNebuniei):

Nu era pentru mine intrebarea, este in general, nu este o intrebare banala. Unii sunt dependenti, m-am gandit ca as putea sa ii ajut. Eu NU sunt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce intrebare idioata. Ai impresia ca fb a devenit o chestie vitala?

| OnuOnulică a răspuns:

Să fiu sincer facebook-ul mi-a distrus viaţa.Regret fiecare minut care l-am petrecut acolo.
Acum rezist.

| Sofer a răspuns:

Normal. Il folosesc foarte rar, uitandu-ma la poze, clipuri video si da as putea sta si 1 luna fara FaceBook.

| sublime89 a răspuns:

Am stat peste 23 de ani fara facebook, deci cum am putut trai pana atunci, de ce nu as mai putea si de acum incolo?

| Sociopat a răspuns:

N-am treaba cu facebook.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Idem sunt suntserios. nu pot duce lipsa la ceva care nu imi trebuie.

| BlackOldSun a răspuns:

Pot si in secunda urmatoare sa il sterg, nu imi dicteaza viata statul pe net...e o pierdere de vreme mai ales pe Facebook asta... daca vreau sa obtin ceva o fac in viata reala! totusi se fac bani bine in industria asta nu e ceva rau!

| dinumariiia9ir a răspuns:

Am stat si doua-trei saptamani fara facebook.se poate trai cu sigurantalaughing