Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Aţi simţit vreodată că nimeni nu e alături de voi, că nu aveţi niciun prieten?
Că sunteţi singuri?! ce aţi făcut? Cum aţi putut trece mai departe?

Răspuns Câştigător
| ŞtefanaTCK a răspuns:

Muzica. happy
Sincer iti spun, pe mine mereu m-a ajutat muzica. Daca te afli intr-o situatie de genul acesta e momentul potrivit pentru a reflecta asupra lucrurilor din trecut si motivul real pentru care s-a ajuns la aceasta singuratate.
Reflecta si asupra viitorului, reflecta asupra ta. dati un refresh si incepe ziua cu un zambet. Dormi mai mult, apuca-te de citit, educa-te singur, creaza-ti propria dimensiune.
Treci cu fruntea sus prin orice situatie grea. Stiu, e greu, dar fericirea ta nu trebuie sa depinda de absenta/prezenta anumitor persoane.
Charlie Chaplin spunea ca oglinda ii este cel mai bun prieten, ca ea niciodata nu rade cand el plange. Seteaza-ti acest principiu si redescopera-te. Scoate-ti la iveala partea aceea ascunsa din tine. Toti o avem, dar e prea tocita de prejudecati si parerile negative ale altora care conteaza mai mult sau mai putin, dar care ne afecteaza.

Iti spun. Doar incearca sa te redescoperi. Tristetea si plecatul capului nu sunt solutii. Nu-ti lasa umbra sa traiasca in locul tau in momentele astea. happy
Bafta!

103 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Simplu: nu m-am aşteptat niciodată ca cineva să-mi fie " prieten ", deci nu am cerut nimănui să-mi fie alături.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Şi cum ai reuşit să treci peste toate momentele neplăcute şi aiurea de unul singur? Ce te-a făcut şi 'împins' să continui?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ambiţia. În plus, n-am avut până acum momente atât de grele încât să am nevoie de oameni din afara familiei care să mă susţină sau să mă împingă de la spate. Am văzut la primul moment greu, că fără să mă " destăinui " în faţa nimănui, am reuşit să trec peste, apoi am făcut la fel şi a doua oara şi tot aşa. Am început să mă obişnuiesc până la urmă. Prefer să fac unele lucruri de unul singur.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc ...mult

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Corect!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am simtit asta atunci cand am simtit-o ascultam muzica dar muzica era temporala apoi am inceput sa joc jocuri multiplayer sia colo mi-am facut prieten cu care discutam si mi-a trecutbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranţă nu m-ai ajutat şi nu văd rostul acelor puncte de suspensie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am cerut nimanui, niciodata, sa fie alaturi de mine, nici nu-mi doresc asta. Pana la urma prietenul reprezinta persoana aceea lingusitoare care iti repeta intr-una ''va fi bine'', ''nu-ti face griji, sunt aici pentru tine''. Urasc aceste persoane. Am invatat de mic, cel mai mare ''pradator'', este ''animalul'' numit om. Nu exista prieteni, exista doar ''scopuri''.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut un prieten bun si am realizat ca n-am nevoie de prieteni buni, niste simple prietenii sunt suficiente pentru mine.
Muzica a fost, este si va ramane cel mai bun prieten al meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am simtit de multe ori asta. Si ca sa uit de probleme, tristete si singuratate am ascultat muzica, multa muzica

| fadnox a răspuns:

Da, de mai multe ori
nu am neaparat o 'metoda de vindecare' dar mereu m-am regasit in muzica (si vad ca nu-s singura)

| blueheart a răspuns:

happy De fapt multe persoane sunt langa noi doar ca nu le vedem. Suntem prea tristi,preferam sa ramanem inchisi in noi poate si pentru ca nu putem avea incredere. Cineva spunea ca cel mai bun prieten al tau esti chiar tu. Cateodata poate ca este adevarat,ca simti nevoia sa stai doar tu si cu tine. Dar avem nevoie de un prieten,dar un prieten adevarat,care sa ne accepte asa cum suntem,pe care sa-l acceptam asa cum este el,pe care sa ne putem baza si ajuta reciproc.
Nu esti singura. Cu siguranta aproape de tine exista cineva care vrea sa fie prietenul tau,care vrea sa te ajute cu adevarat,care nu mai vrea sa fii singura.
Cand simt nevoia sa fiu singura imi place sa citesc,sa ascult muzica sau pur si simplu sa merg la locul meu preferat,sa ma asez si sa stau sa visez fara sa ma deranjeze nimeni. Cateodata este nevoie si de putina singuratate pentru a ne regasi pe noi.
Esti puternica,o luptatoare, vei gasi prieteni adevarati, nu conteaza numarul lor, conteaza sa ramana langa tine si la bine dar si la rau, sa poti sa iti regasesti linistea alaturi de ei, sa fii tu.
Iti urez o seara frumoasa si daca ai nevoie de o prietena iti ofer sprijinul meu. happy

| anonim_4396 explică (pentru blueheart):

Mulţumesc foarte mult.
Mai ajutat enorm!

| blueheart a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. Ma bucur daca am putut sa te ajut macar putin. happy

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Mereu mă simt așa dar crede-mă pentru mine e cel mai bine. Nu mai îmi pun încrederea și sinceritatea în nimeni.

| c0ton a răspuns:

Da cand plangeam in clasa ca n-am reusit la un test toti nu ma bagau in seama Iar ca sa rezolv ma linisteam si imi continuam ziua

| c0ton a răspuns:

Succes in a fi fericit(a)

| dianainsta01 a răspuns:

Nu stiu daca este neaparat o modalitate, dar eu mananc inghtata...

| dianainsta01 a răspuns:

Cea mai buna solutie:
Mananca INGHETATA!

| omide a răspuns:

Sigur daca stai stramb si gandesti drept si te vei gandi bine vei gasi pers cu care nu ai vb de mult sau ca sa ii apropie pe cei din zona

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Da, am simtit de multe ori si am trecut peset asta fiind optimista

| Andr3y007 a răspuns:

Am simtit de multe ori asta. Ma relexa muzica

| Andr3y007 a răspuns:

Cititul

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a răspuns:

Am simtit de multe ori asta. Si ca sa uit de probleme, tristete si singuratate am ascultat muzica, multa muzica :X

| summergirl25 a răspuns:

Aculta muzica de canteretul tau preferat, uita ca nu e nimeni cu tine. fa activitatea favorita!

| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Da, mi s-a intamplat de cateva ori, dar am putut trece peste. Muzica ajuta foarte mult, te duce intr-o lume in care tu esti seful, tu iei decizii pentru propria ta persoana. In timp ce asculti muzica iti poti pune gandurile la locul lor si sa iei decizii.
O zi frumoasa happy

| Kennziiie a răspuns:

Da şi de câte ori. Păi, eu una mă închid două ore în cameră cu laptopul, şi ascult muzică, plâng şi mă descarc.

| Mlov3u4ever a răspuns:

Acult muzica. Dupa un timp se gaseste cineva care sa ma intr de vb.happy

| Jee354 a răspuns:

Da..Am Simtit-o de multe ori dar m-am tratat prin muzica..cu toate ca daca esti cu gandul ca nimeni nu e langa tine..parca nu mai ai chef sa mai comunici si sa mai traiesti! O zii buna si BAFTA.

| MiSSyoUNow a răspuns:

Da am simtit! Atunci trebuie sa vorbesti cu familia si sa iti pui castile pe urechi si sa iti faci un playlist bun! Manaca PUTINA ciocolata! Daca nu te vei simti mai bine iti recomand sa te duci la un psiholog, la care te vei simti mai inteleasa! Succes!

| 010123 a răspuns:

Am o prietena care are un remediu:se ascunde in camera si asculta,, Cai verzi pe pereti"...Serios.

| Smile3 a răspuns:

In situatia asta sunt de o gramada de timp si tot nu am reusit sa trec mai departe..Nu suport momentele astea..Si singura intrebare pe care mi-o pun e: De ce? ..Eu am ajuns la concluzia ca nu patim chestiile astea deoarece le meritam(sunt cazuri si cazuri) ci poate sunt doar niste teste iar noi trebuie sa nu ne schimbam. Sa ramanem puternici si sa continuam sa speram.

| IoanapSG a răspuns:

Da.
Dar pentru mine a fost si este un sentiment anume.
Nu cred ca intelegi.

| angel69lover a răspuns:

Sigur ca da. de mai multe ori, dar cu ajutorul pc-ului am trecut peste astawinking

| SinfulDesire a răspuns:

Am deschis geamul m-am pus cu gatul pe prag m-am uitat la stele mi-am pus muzica si am fumat o tigara si dupa aia m-am dus la culcare gandindu-ma la solutii si de obicei adoua zi cand ma trezeam gaseam raspunsul si era asa de simplu

| iKivy a răspuns:

Oricine a trecut pe aici. cauta ocupatii. fa poze. asculta muzica. fa-ti o pagina de Facebook ca sa poti socializa cu mai multi oameni. nu ramane in starea asta.