Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Aţi simţit vreodată că nimeni nu e alături de voi, că nu aveţi niciun prieten?
Că sunteţi singuri?! ce aţi făcut? Cum aţi putut trece mai departe?

Răspuns Câştigător
| ŞtefanaTCK a răspuns:

Muzica. happy
Sincer iti spun, pe mine mereu m-a ajutat muzica. Daca te afli intr-o situatie de genul acesta e momentul potrivit pentru a reflecta asupra lucrurilor din trecut si motivul real pentru care s-a ajuns la aceasta singuratate.
Reflecta si asupra viitorului, reflecta asupra ta. dati un refresh si incepe ziua cu un zambet. Dormi mai mult, apuca-te de citit, educa-te singur, creaza-ti propria dimensiune.
Treci cu fruntea sus prin orice situatie grea. Stiu, e greu, dar fericirea ta nu trebuie sa depinda de absenta/prezenta anumitor persoane.
Charlie Chaplin spunea ca oglinda ii este cel mai bun prieten, ca ea niciodata nu rade cand el plange. Seteaza-ti acest principiu si redescopera-te. Scoate-ti la iveala partea aceea ascunsa din tine. Toti o avem, dar e prea tocita de prejudecati si parerile negative ale altora care conteaza mai mult sau mai putin, dar care ne afecteaza.

Iti spun. Doar incearca sa te redescoperi. Tristetea si plecatul capului nu sunt solutii. Nu-ti lasa umbra sa traiasca in locul tau in momentele astea. happy
Bafta!

103 răspunsuri:
| MeOana a răspuns:

DA. Eu de obicei trec peste si intr-o saptamana revite totul la normal happy.

| IceCrEaMGiRl a răspuns:

Da,sincer aproape zilnic ma confrunt cu asta.Dar trec mai departe prin muzica si puterea mentala...Nu trebuie decat sa pleci, sa iti vezi de treaba, sa arati ca vorbele si comportamentul lor sunt un nimic pe langa tine.Dar trebuie sa le arati prin fapte, nu prin vorbe, ca de dat din gura stiu toti...

| Nebun_Cris_1994 a răspuns:

Cand sunt singur eu:ascult muzica
caut prieteni prin parcuri
daca m-am despartit de un prieten il rog sa ne impacam

| rebecutzaa a răspuns:

Pai nu mi s-a intamplat asta dar ca sa treci peste asta gandeste-te ca ei nu te merita si asta inseamna ca ai fost prea bun cu ei! nu ti-au fost prieteni adevarati!

| NOname0917 a răspuns:

Da...mai ales cand m-a parasit prietena. totul se invartea in jurul meu... si chiar daca ma simteam astfel imi spuneam,, ca nu e asa". timpul le rezolva pe toate... pune controlul doar asupra ta

| TheFucker a răspuns:

Muzica este raspunsul :*

| sara2523 a răspuns:

Ca sa ai un prieten trebuie sa fii tu insati prieten. incarca sa te integrezi intr-un anumit grup, nu sa te izolezi! si asculta melodia gift of a friend, demi lovato. sper ca te-am ajutat! pupici

| xXHrun3sXx a răspuns:

Pai am patit si eu asta...si cea mai buna metoda este sa chemi un/o pireten(a) care sa te inteleaga si sa stai de vorba cu el/ea despre cauza din care te simnti u singura si o sa te simnti mai bine

| anonim_4396 explică (pentru xXHrun3sXx):

Asta şi e problema.
Nu am prieteni.Cu greu numesc o persoană ''prietenă''.Am avut parte doar de dezamăgiri când vine vorba de acest capitol.
Mă înţelegeam bine cu o anumită persoană o perioadă, iar pe urmă ne distanţiam.
Am păţit asta recent şi pot spune că m-am scârbit de oameni.
Mă simt inutilă, oarecum.şi singuratică.

| xXHrun3sXx a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai incearca sa vorbesti cu acea persoana pe care o poti numi prietena si poate te ajuta sa sa nu te mai simnti singura

| yubyta123 a răspuns:

Te incurajezi singur pentru ca alta solutie nu ai, daca iti plangi de mila ce rezolvi? da am simtit si e tare nasol

| DaLittleUK a răspuns:

Si eu am fost in acea situatie si pana si acum mi se mai intampla... Ascult Avril Lavigne si ma gandesc la cat de idioata am fost sa ii fac pe cei la care tin sa se supere pe mine... Sau chiar pe fostul iubit. Uneori atunci cand sunt singura, ii dau un mesaj si il intreb ce mai face si daca ma uraste. Uneori imi raspunde cu " NU te urasc, indiferent de trecut inca te mai iubesc love struck " si imi lumineaza ziua. Nu lasa singuratatea sa te prost-dispuna. Fa niste Yoga, sport, canta, suna-ti un prieten, mergi la cumparaturi. Ca doar na, ai telefon plin de contacte. Trimite un mesaj. Pune-te pe vorbit. Mereu fac asa si cum ti-am spus, imi lumineaza ziua. happy

| DennisDMR a răspuns:

Nu mi s-a intamplat dar eu mia-s cauta un prieten doar unul si m-as imprieteni cu toti prieteni lui/ei.

| Floricika2000 a răspuns:

Gasind o ocupatia de durata... sa ascult muzica, sa stau pe net, sa merg afara ( pe role, pe skate, etc. )

| Euuu99 a răspuns:

Buna!
Da,am simtit aceste lucruri.
Ce am facut? Am meditat asupra tot ce s-a intamplat in viata mea si a faptului ca sunt singura si ca nu am nici un prieten, apoi m-am gandit la toate greselile pe care le-am facut si am schimbat ce era rau la mine.
Asa ca, acum, am foarte multi prieteni doar unii adevarati.
Incearca si tu ce ti-am propus.O sa vezi ca va merge. happy

| MaryD a răspuns:

Da si eu am cam aceiasi problema...
Fara prieteni ma simt ca forever alone
Ascult muzica everyday si ma gandesc sa ma apuc de fumat, ca sa fie 2 rele, poate se face una buna.
Ce-ar fi sa creeam un grup pe facebook
asta pentru toti singuratici si sa ne spunem povestea
Ce zici?
astept rasp tau

| MaRRyAuTsA a răspuns:

Sincer, anul asta de foarte multe ori am simtit asta.Am vrut din cauza asta chiar sa ma ucid, dar n-am facut-o fiindca am mers mai departe si nu m-am lasat prada sentimentelor. Ma bucur acum ca nu mam ucis fiindca viata e frumoasa si trebuie sa ne bucuram de ea. Daca treci si tu prin asta, fii tare. Iti urez succes!

| LoveandOther a răspuns:

Eu mai mereu simt asta deoarece la scoala nu prea am prieteni, acasa doar 2 fete cu care ies si care sunt prietenele mele dar nu le pot spune tot...Am incercat sa trec peste singuratate incercand sa ma integrez, sa nu ma mai gandesc ca sunt singura si ca nu ma baga nimeni in seama si am ascultat multa muzica.Ea e cea mai buna prietena a talaughing crede-ma.Sau daca esti talentata la desen poti face niste desene extraordinare cand esti trista. Sper ca te-am ajutattongue

| bl3273m a răspuns:

Cand m-i-a fost greu muzica m-i-a fost aproape mereu!
Poi daca te simti retras fata de prieteni sau marginalizat de ei, ignorai. Dupa o sa le para rau..nuj..fate ca te distrezi mai mult.fa-ti alti prieteni pentru o vreme sau iesi afr/undeva cu pritenei care nu prea vb. eu asa am rezolvat :*

| DariaCriss a răspuns:

Da, am avut senzatia asta.
Am inceput sa-mi fac prieteni noi si sa-i las balta pe cei falsi. Am avut o prietena, dar nu prea vorbeam cu ea pentru ca eram ocupata cu "cei falsi", nestiind ca sunt asa. Am inceput sa vorbesc mai mult cu ea si mi-a facut cunostinta cu prieteni de-ai ei si asa, mi-am facut prieteni noi si de incredere!

| lolasante89 a răspuns:

Ma plimb pe afara stau cu animalele si povestes c de parca ar intelege dar ma rog oricum si ma uit la un film de actiune

| TheAngel12 a răspuns:

Am cerut ajutorul lui Dumnezeu si am trecut cu multa durere si un gust amar mai departe si totusi nici eu nu stiu ..cu toate ca si acum ma simt extrem de singura dar cu ajutorul muzicii am trecut mai usor peste momentele de cumpana.

| thathgirl a răspuns:

Da si inca ma mai simt. Nu-i asa ca te intrebi,, de ce eu? " sau,, de ce tocmai mie mi se intampla asta? '', uite aici raspunsul. Te simti asa pentru ca trebuie sa te pregatesti, sa ai rabdare pana cand EL iti va da pe cineva care sa te faca fericita doar prin simpla prezanta. asadar mereu amintesteti,, de fiacare data cand suferi, Dumnezeu iti ramane dator "

sper ca te-am ajutat happy si nu uita NU VEI FI TRISTA PE VECIE!

| ScrEamO a răspuns:

Nu am simtit frate

| Larysa95 a răspuns:

Da..de foarte multe orisad... uneori ask muzica...dar cum se spune cel mai apropiat tie un animal:X

| Laumaxy a răspuns:

Recunosc o vreme m-am simtit si eu asa dar am realizat ca un prieten alaturi de tine este un lucru minunat, ceea ce am facut atunci (ia-ti prietenul/a si distrativa. happy Funda? plss...

| Eudona a răspuns:

Sincer eu inca nu... dar sigur o sa simt si eu si atunci eu cred ca as incerca sa imi fac prieteni, sa gasesc pe cineva in cine sa am incredere, sa-mi poata fii alaturi si sa ma asculte! Sper ca te-am ajutat!

| Rucsgeorgi a răspuns:

Buna, da am simtit, sunt la distanta de unica mea prietena si aici unde sunt ma simt complet singura sfatul meu este sa te rezumi la cati mai putini prieteni si sa ii cunosti cat mai mult si lasa-i sa te cunoasca si ei.Dar nu uita ca pentru o fata cea mai buna prietena este mama, eu ies cu mama mea la plimbare la cumparaturi la cafea... vorbim lucruri intime si multe altele care o prietena te.ar putea trada. Te pup

| ajpgajpg a răspuns:

Da da, m-am gandot la parinti si m-am gandit ca totusi Cineva acolo sus ma iubeste

| KarlaZ a răspuns:

Cu TOTII am trecut prin asta! Oamenii care intra in viata ta, care se alatura tie pe cararea vietii tale, nu vin intamplator si nici nu pleaca la un anumit moment intamplator! Venim in viata singuri, ne e menit sa parcurgem drumul vietii in orice conditii si sa ne adaptam acestui drum si la final plecam singuri! Chiar si copiii pe care-i facem vin si apoi "zboara din cuib"! Puterea, echilibrul si prietenul il gasesti cel mai sigur in tine! Invata sa te simti bine cu tine, sa te bucuri de cei din jur atat cat e dat sa fie in jurul tau si pentru a-ti colora viata fa cat de mult poti ce iti place tie cel mai mult! In cazul meu...calatoresc happy

| Marii999 a răspuns:

Eu am crezut in mine si mi-am spus ca pot face asta ce daca sunt diferita de ceilalti ai in credere in propria fiinta.tongue

| nicoletasofonov a răspuns:

Asta o simt foarte des insa totusi am incercat sa ma improetenesc cu cineva insa nu asa obisnuit cum o facem de obicei ci am inceput sa-mi caut pe cineva potrivit ca prieten pentru mine si am gasit apoi am inceput a o intreba diverse intrebari si am inceput sa o ajut in diferite situatii astfel acum nu am doar un prieten sau doi ci clasa mea in intregime imi este devotata pentru ca le vin in ajutor