| raduspace10 a întrebat:

Avand in vedere ca barbatii traiesc in medie cu 5 ani mai putin ca femeile, poate fi considerat mai avantajos un cuplu in care femeia este mai batrana cu 2-3 ani decat barbatul? Pentru ca in majoritatea cazurilor barbatul moare primul si femeia sta destul de multi ani singura dupa.
Si mai exista o intrebare: De ce varsta de pensionare la barbati este mai mare avand in vedere ca ei traiesc mai putin? Adica intr-un fel te poti simti dezavantajat pentru ca esti barbat.

Răspuns Câştigător
| Endoryus a răspuns:

Cand ai o nebuna pe post de sotie, te rogi sa crapi mai repede.

| raduspace10 explică (pentru Endoryus):

Hai ca m-ai facut sa rad laughing

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Bai, cu siguranță o sa tina vreun eventual cuplu cont de asta când se cuplează. "coaeee, o iau pe asta cu 5 ani mai mare ca să murim în același timp, afacere bună fac".
Și în general fetele nu privesc cu ochi buni relațiile cu tipi mai mici, apropo. Asta e natura ființei umane în general, chiar dacă sunt și excepții.
Iar la faza cu pensionarea, bărbații se descurca dpdv fizic mai bine decât femeile, sunt mai rezistenți.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca barbatii nu se pot oprii din baut si isi distrug sanatatea, mult mai devreme decat o femeie.
Nu face nici o diferentam daca femeia este cu 2-3 ani mai mare ca barbatul, ca de-i este scris aluia sa moara inaintea femeii, asa moare.

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu daca traiesc mai putin. Dar fiind mai batrani decat nevestele lor, mor primii.
Cat despre varsta de pensionare...
In afara de faptul ca au mai multa putere fizica, mai multa energie decat femeile, ce sa faca ei acasa ca pensionari? Daca ar prelua treburile femeilor din casa, alta ar fi problema. Pe cand femeile, pe langa serviciu se mai ocupa si de gospodarie, copii, sot.
O concluzie amuzanta? Daca barbbatii ar munci cat femeile, ar trai mai mult.
Cat despre varstele din cuplu, asta nu prea conteaza. Conteaza sa se inteleaga, sa "construiasca" o familie. Si stiu multe familii unde doamna are cativa ani in plus fata de sot. Si toate cele pe cre le stiu, se inteleg.

| raduspace10 explică (pentru Yuoia):

Referitor la puterea fizica, aici depinde si ce lucrezi. Inteleg ca daca faci munca fizica, o femeie poate nu rezista cat un barbat, dar in cazul in care jobul respectiv ar fi de birou, nu vad unde ar fi oboseala.