| Rebecca009 a întrebat:

Avand in vedere ca barbatii traiesc in medie cu 7 ani mai putin decat femeile, de ce trebuie ca ei sa munceasca cu 5 ani in plus fata de femei? pentru a iesi la pensie.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010 varsta standard de pensionare este in prezent de 65 de ani pentru barbati si va ajunge la 63 de ani pentru femei pana in ianuarie 2030, bineinteles daca nu se va schimba iarasi legea si sa fie egalizate varstele.
Se considera ca barbatii sunt mai puternici si mai rezistenti decat femeile si de aici diferenta.

| Kaℓi a răspuns:

Media aia nu inseamna ca femeile traiesc in general, sa zicem, 80 de ani iar barbatii doar 73. Sunt la fel de multi barbatii octogenari sau nonagenari, ca si femei. E vorba despre altceva, probabil procentajul barbatilor care mor la varste mai mici e mai mare decat al femeilor, si asta le scade media... sunt mai multi barbati care mor (tineri) din cauza accidentelor de munca, pentru ca fac munci mai periculoase decat femeile, mai multi care mor in accidente de masina, pentru ca sunt mai multi soferi decat soferite, mai multi barbati care mor din cauza alcoolului, pentru ca barbatii beau mai mult decat femeile, mai multi barbati care mor in razboaie sau conflicte mai mici... etc happy

| vangaelis a răspuns:

Care in plus 5 ani? barbatii ies la 65, femeile la 63.

| Rebecca009 explică (pentru vangaelis):

Pana in prezent diferenta a fost de 5 ani. Modificarea legii si introducerea egalizarii varsei de pensionare se va definitiva abia in 2015.

| vangaelis a răspuns (pentru Rebecca009):

Stiam ca din 2010 e legea respectiva. Stiu ca mama nu poate sa ia pensie de drept pana la 63 hmmm..prea multa bataie de cap

| ale28bz a răspuns:

O să îţi răspund printr-o glumă şi apoi serios
Pentru că un bou trage la căruţă mai mult decât o căprioară
Se consideră că abilităţile fizice ale femeilor sunt mai scăzute din fire, iar odată cu trecerea timpului femeia ar da mai puţin randament (productivitate), asta era în trecut când efortul fizic prima, odată cu modernizarea şi cu apariţia tehnologiei, când forţa brută nu mai e atât de pronunţată în desfăşurarea unei activităţi (aceasta fiind executată de utilaje şi roboţi industriali) vârsta de pensionare se va egaliza progresiv. Cât despre diferenţa de ani în speranţa de viaţă există iarăşi o explicaţi şi am să îţi răspund iar printr-o glumă şi apoi serios
Femeile trăiesc în medie mai mult pentru că trăiesc pe spatele bărbatului
Realitatea însă este dată tocmai de modul diferit de viaţă pe care îl duc
La tinereţe bărbatul merge pe premisa,, să fie petrecere"
Iar femeia,, să îmi fac somnul de frumuseţe"
Bărbatul merge pe premisa,, i-a mai toarnă un păhărel"
Femeia pe,, să mâncăm sănătos, o salată vă rog"
Bărbatul munceşte ca prostul pe rupte pentru o casă şi un rost
Femeia munceşte să găsească prostul cu casă şi rost
Bărbatul se chinuie să satisfacă femeia
Femeia doar se culcă cu el.

| teut99 a răspuns:

Inca din vechime se crede ( eu sincer sunt baiat si nu cred ) ca barbati sunt mai puternici, mai rezistenti la durere, etc... ( cea ce nu cred ), iar femeile mai firave, etc... (cea ce nu cred). Din aceasta cauza lucram cu 5 ani mai mult ( cea ce nu mi se pare corect, Nu este egalitate aici ). Sper ca te-am ajutat

| Kitty20012501 a răspuns:

Da.

| Rebecca009 explică (pentru Kitty20012501):

Nu cred ca ati inteles intrebarea...

| Easy11091987 a răspuns:

Da.