| Emmy_4970 a întrebat:

Azi mi-a venit pentru prima oara menstruatia ce ar trebui sa fac? m-a durut stomacul si am stat o gramada la toaleta am cateva schimbari de comportament am fost cam toata ziua vesela, specific ca am in jur de 42-43 kg, inaltimea 1, 57 si am 11 ani si 2 luni si cateva zile, am auzit ca menstruatia poate veni de la varsta de 10 ani...

10 răspunsuri:
| Destinee a răspuns:

Durerile abdominale sunt normale in aceasta perioada ...incearca sa umpli o sticla mica cu apa calda si pueti-o pe burta in zona in care te doare...asta te va ajuta! In rest nimic special sa nu faci foarte mult efort sa iti schimbi tamponul cat mai des si cam atat!
Bye:*

| sceptic a răspuns:

Mie mi-a venit la 12 anihappy. nu trebuie sa faci nimic.doar sa eviti sportul, miscarile

| mulinobianco a răspuns:

In primul rind vreau sa te Felicit!
In al doilea rind vreau sa-ti spun ca cele mai bune si cele mai apropiate sufletuli sfaturi ti le va da mamica ta kiss Spune-i ei, ea oricum trebuie sa stie!;-)

| ignore a răspuns:

Da asa e poate veni si de la 10 ani.
da e normal sa te doara stomacu pot sa te doare si spatele sani happy.
foloseste tampoane always si daca te doare burta ingrozitor de raw ia de l farmacie neurofen pentru dureri menstruala. ciclu dureaza 4 zile da unele pers si 5. nu te speria daca nu vine regulat adica la aceiashi data nu e nimic.ai grija sa nu te patezi pe haine si cam atat.
noroc:*

| coooooo a răspuns:

Da e ceva normal.si mie mi-a venit la 11 ani si la fel, m-a durut stomacul dar asta e. ciclul nu dureaza de obicei mai mult de 5, 6 zile maxim. poate chiar mai putin.Eu zic sa te linistesti sa sa desfaci o sampanie!

| Emmy_4970 explică:

Mentionez ca era rosu deci sange daca ma insel spuneti-mi

| Emmy_4970 explică:

Mi-e un pic rusine mai bine nu raspundeti intreb pe altcineva

| Emmy_4970 explică:

Era pepene scuze pentru alarma asa imi face se pare ca nu imi mai facuse si acum imi face tot pepenele

| Emmy_4970 explică:

Bine deci pe 6 septembrie mi-a venit de adevaratelea credeam ca te duci la baie nu ca iti curge singur dar mama m-a ajutat deci imi cer milioane de scuze

| catalina_1525 a răspuns:

Buna nu te speria e ceva normal si mie mi-a venit de un an acum am 12 puneti niste tampoane preferabil always si in 5-6 zile trece