| Extr3meLife a întrebat:

Deci in ultimul timp (cam de o luna), avem foarte multe teste la scoala.Sunt 5 zile in care merg la scoala si dau undeva la 6-7 teste pe saptamana (simt ca nu se mai termina), ma simt suprasolicitat, eu ii fac fata destul de bine incat am note de 8-9-10, dar cu greu si astea, nu am fost niciodata nevoit sa invat atat de mult intr-un timp atat de scurt. Temele sunt multe si grele, testele se dau din lectii multe si lungi, am in fiecare zi de facut teme multe si de invatat pentru un test sau o ascultare din ziua urmatoare.Singurul timp liber pe care il mai am este sambata deoarece duminica am de facut teme si de invatat pentru luni (asa m-am invatat, eu fac temele si invat duminica desi multi le fac sambata) iar vinerea dupa scoala am pregatiri (romana si matematica). Sunt navetist, asta insemnand ca ma trezesc la 6 si fac naveta pana la microbuz sa merg la scoala in fiecare zi, asta a inceput sa fie destul de greu de curand deoarece, cu toate testele acestea si temele, am inceput sa ma culc foarte tarziu dormind, daca am noroc si nu prind o zi cu foarte multe teme si chestii de invatat, cam 6 ore maxim (cand am teste si teme multe pentru ziua urmatoare pot dormi si 4 ore pe seara). Cand ma duc la scoala sunt obosit, vin obosit, ma culc cand ajung acasa, cand ma trezesc mananc si ma apuc de teme si invatat, dupa povestea se repeta.Chiar nu stiu ce sa fac, simt ca nu mai pot, sunt suprasolicitat si doar simt nevoia sa nu mai fac nimic intr-o zi, sa ma culc la 10 si sa nu mai fac nicio tema nimic sau sa invat pentru ziua urmatoare si sa ma duc la bulan ca nu ma asculta sau ca nu dam niciun test doar ca sa dorm si eu macar 8 ore pe saptamana intr-o zi.Ce parere aveti? Vi s-a intamplat si voua? Daca da, cum ati reusit sa rezistati?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Asta-i scoala de rahat romaneasca. Mult si fara componenta practica. Eu, in locul tau, as structura un text similar, dar mai bine asezat si mai sintetic, special pentru diriginta si eventual conducerea scolii. Cineva trebuie sa-i trezeasca din dementa asta. Poate ca recuperati ce ati pierdut pe pandemie, nu stiu, dar daca asa ar trebui sa arate viata de scoala, atunci sa nu se mire ca abandonul e mare si rezultatele la bac sunt praf...

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Te-ai gandit si la o mutare la alta scoala? Daca si colegii tai se plang de astfel de lucruri, voi si parintii ar trebui sa luati atitudine. Nu e normal sa aveti atatea teste si sa va solicite atat de mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu parintii!
Poate este cazul sa iei in considerare o cazare la caminul liceului, sau la cineva in oras, in apropiere de liceu.