| kawaii69 a întrebat:

Bloddy Mary e o legenda adevarata? funda si vot

4 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu cred ca e adevarata, dar nu a risc big grin

bye-bye

| MadnessCaffe a răspuns:

E o legenda. asta inseamna ca se spune ca a fost ceva, dar fara dovezi clare.Pana nu se aduc dovezi, va ramane o legenda (un mister), dar cel mai probabil nu e adevarata, ci sunt doar zvonuri de pe vremea aceea care s-au transmis din generatie in generatie.

| YourAngel a răspuns:

Chiar tu ai spus''legenda'' ti-ai raspuns singura la intrebarebig grin
Legenda este o povestire fantastică cu elemente istorice reale transmisă prin forma orală. Legendele combină fapte reale cu întâmplări imaginare, atât cele posibile cât şi cele complet ireale. Ele au servit de obicei pentru a explica geneza sau producerea unor fenomene sau evenimente.

| Aia cu cap mare a răspuns:

Legenda = mit
fiecre mit sau legenda porneste de la o poveste reala, sau cel putin de la o idee reala...