| Maddiex3 a întrebat:

:3. Am parul saten deschis pana la talie, si as vrea sa ma vopsesc blonda. Dar mama zice nu, pentru ca ea crede ca il stric, dar eu tot ii zic ca nu are nimic pentru ca o sa ma vopsesc la coafor cu o vopsea fara amoniac ca sa nu "strice" parul. Si tata este de acord sa ma vopsesc, dar nu stiu ce sa fac cu mama ca i-am zis ca o sa-i fac o "surpriza" intr-o zi, sa vin acasa vopsita si ea zice ca o sa se supere daca fac asta.:\ Dar eu nu vad care este problema daca vreau sa ma vopsesc si in plus imi sta foarte bine blonda. Si intrebarea este : Daca o sa ma vopsesc blonda lunar cu vopsea fara amoniac, o sa mi se "strice" parul?

P.S : Nu vreau raspunsuri de genul " nu te vopsi, mai asteapta vreo 4-3 ani " raised eyebrows

13 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Oricat ai avea parul deschis natural, blondul fara amoniac nu se va prinde asa cum doresti, la nuanta blondului pe care-l doresti. Mama nu crede, ci are mare dreptate in privinta blondului.
Blondul necesita mare grija asupra parului, aproape lunar trebuie sa ti-l vopsesti la radacina pentru a nu se vedea urat. In timp parul isi pierde din luciu si devine ca o matura, aspru.
Am avut aceeasi idee fixa ca a ta de a ma face blonda, chiar daca m-am dus la un coafor de a-l face, degeaba. tot blond este si tot strica parul. L-am avut numai 1 an si singura mi l-am schimbat in saten. nu am m-ai dorit sa vad blond, dupa ce mi-a distrus firul de par.
Vopseaua fara amoniac in princicipal e buna pentru o culoare mai inchisa ori henna.

Iti poti deschide parul natural, se va vedea in timp nuanta si nu numai te ajuta si la hranire si stralucirea parului; folosind flori de musetel proaspete (le dai in clocolt in apa si te clatesti de fiecare data dupa samponare) ori samponul de la klorane pe baza de musetel.

| printesuca1999 a răspuns:

Parerea mea este ca iti strici parul si sa nu faci asta happy si mama ta nu vrea pentru ca stie ca o sa-ti strici parul...
Dar daca vrei neaparat eu zic sa vorbesti cu mama ta si ca te-ai gandit bine si asta vrei sigur daca o sa-i explici ce iti doresti si o sa ii spui ca si tatal tau e de acord o s ainteleaga si o sa te lase :*
Mults succes :*
fundita? puppy dog eyes

| Azazea a răspuns:

Daca nu vrei raspunsuri de genul "nu te vopsi" e evident ca vrei sa te vopsesti, si nu vrei sa auzi alte pareri, intrebarea mea este, de ce mai intrebi tu daca sa te vopsesti sau nu, cand evident te vei vopsi indiferent ce spun cei din jur.
si oricum, o viata ai, daca vrei sa te vopsesti fa-o, daca vrei sa te razi in cap, fa-o, e parul tau, poate mama ta o sa se supere dar nu e mare tragedie, nu esti singura pe pamantul asta care se vopseste, si nici ultima, nu e parul ei.
si normal ca o sa se strice daca te vopsesti, si mai rau daca o vei face in fiecare luna, dar asta e, mai tunzi din varfuri, si vezi tu cum rezista, daca rezista.

| IAmAFreak a răspuns:

Daca vrei sa te vopsesti, fa-o, dar mai bine ai face cumva sa te lase si mama ta.
E adevarat, iti strici parul, chiar daca te vopsesti cu vopsea fara amoniac. Dupa mai multe ori incepe sa ti se faca naspet, sa se ingrase si sa nu mai aiba culoarea aia naturala.
Oricum, daca vrei sa te vopsesti, treaba ta. Nu zic ca-i un lucru rau, iar daca tie iti place si-ti sta bine, vopseste-te.

| Maddiex3 explică (pentru IAmAFreak):

E mai bine sa ma vopsesc mai rar (nu lunar) cu vopsea cu amoniac permanenta, sau sa ma vopsesc lunar cu vopsea fara amoniac? Si daca tot lumea zice ca o sa se strice, nu o sa mai fie "pufos" si nu o sa mai creasca des? >.

| CrazzzyA a răspuns:

Cati ani ai de nu iti da voie mama?
Pana la urma e parul tau, iar daca tu crezi ca iti va sta bine blonda si iti va placea mult mai mult decat culoarea ta actuala, atunci... fa-te blonda!
Intr-adevar, parul ti-l cam strici daca te vopsesti, dar sunt o gramada de produse pentru ingrijirea parului deci... whatever.
Vopseste-te cum vrei si fa-i mamei tale un cadou "frumos" de Craciun. laughing

| melittlelioness a răspuns:

Am o prietena care ara parul la fel de lung ca al tau si se vopseste mai rara decat vrei sa o faci u.
cu amoniac sau fara, va ataca parul
in momentul de fata are parul intr.adevar ff lung dar e marura.parca ar avea lana in loc de par
nu iti spun sa nu te vopsesti, dar cred ca ai sa regreti
ce ti., am sp mai sus este in cunostinta de cauza, mama fiind hair-stylist, iar eu am parul natural, cand puteam sa il fac si pestrit, avand.o pe ea...dar nu se merita.
e pacat de parul tau

| Maddiex3 explică (pentru melittlelioness):

Pai si eu atunci ce sa fac daca vreau sa ma fac blonda? straight face Nu cred ca este buna ideea cu nuantatorul, pentru ca nu se vede asa de bine. Si in plus m-am saturat de culoarea mea, vreau o schimbare de look.

| melittlelioness a răspuns (pentru Maddiex3):

Nu stiu ce sa iti spun...dar sa nu regreti mai tarziu alegerea facuta, pentru ca odata ce bagi vopsea in el va trebui sa o faci, pentru ca nu vei putea sta cu 7 culori in cap si va fi greu sa revi la culoare ta.este practic un carusel din care e greu sa cobori

| YrinaBubulina a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti. Cred ca arati foarte bine asa, si mama ta are dreptate. Nuu te vopsi, inca. O sa iti para rau :*

| alexandruXxXL88 a răspuns:

Vopseaua de par contine chimicale care ataca radacinile parului la 30 de ani vei fi carunta,

| Maddiex3 explică (pentru alexandruXxXL88):

Carunta? laughing Daca prin cuvantul "carunta" te referi ca o sa am par alb, sa stii ca este imposibil. Parul alb apare cam pe la 37-40 ani, nu la 30 de ani.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Maddiex3):

Nu fi atat de sigura ca parul alb apare la 30 de ani. Firele de par apar si pe baza de stres, par obosit de la vospea si multi alti factori. De la 16 ani am inceput sa-mi vopsesc parul, am fost in toate culorile aproape si sincer primele fire de par alb mi-au aparut la 29 de ani (am cateva firicele in crestet). Acum am renuntat definitiv sa ma m-ai vopsesc. Am aproape 32 de ani si am parul natural. Daca doresc sa-mi schimb natural, o fac prin tratamente bio precum musetelul-par blond, frunze de nuc - saten inchis, efecte roscate - coaja de ceapa etc...