| anonim_4396 a întrebat:

Bună, acum 2 zile am găsit o mașină deschuiata zi am întrat în ea! Am făcut curățenie și doar stăteam și eu vreo 20 de minute în ea! Pe zi azi eram cu un coleg în mașină! Iar proprietaru ne-a prins eu am fugit iar proprietarul a chemat politia putem păți ceva! Ținând cont ca nu am luat nimic din ea?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mașina era proprietate privată. Nu aveați ce căuta în ea. Se poate interpreta ca tentativă de furt. Art 232 cod penal.
Tentativa se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea consumată, ale cărei limite se reduc la jumătate.
Deci puteți fi acuzați ca și cum ați fi furat mașina și să vi se reducă pedeapsa la jumătate. Toul depinde de modul în care va desfășura poliția ancheta. Apoi dacă ajunge dosarul la procuror, de modul cum adminstrează acesta dosarul, apoi ce decide judecătorul la proces. Sau se poate că va decide poliția că vă jucați și să închidă cazul. Cum aveți norocul.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da va i.a la rost dati explicatii si vedeti ce iese in caz ca va prinde

| Crescent a răspuns:

Daca masina era nefolosita si chiar era deschisa, iar pe deasupra poate era si lasata undeva, e si vina proprietarului. Nu ar fi trebuit sa intrati in ea, totusi