| Mycutza_Asta_1994 a întrebat:

Acum cateva zile mai exact 3 zile mi-am dat o gaura in ureche. Aceasta a inceput sa se umfel ..Gaura a fost data cu un cercel obisnuit si din auzite ca sa-l dezinfectez l-am ars cu bricheta. Apoi la vreo jumatate de ora l-am inlokuit cu un cercel de argint la fel ars cu bricheta si, totusi s-a umflat si s-a facut un dul.Ce as putea face sa imi treaca durerea cat si dulul fara sa astup gaura?

3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

E normal sa te doara si sa fie inflamat pentru cateva zile dupa ce ti l-ai dat, in special daca ti l-ai dat in cartilaj, asa cum spui. In 2 saptamani ar trebui sa dispara aproape total durerea, iar in cateva luni se va vindeca complet. Incearca sa il cureti de doua ori pe zi cu putina apa calda, fara sa exagerezi, iar daca vrei sa folosesti ceva mai mult, poti folosi crema antiinflamatorie (Tetraciclina, de exemplu). Nu misca prea mult cercelul si nu il schimba pana cand se vindeca partial (2-3 saptamani).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce credeai sa o se intampla... degeaba ai dezinfectat acul daca nu ai avut grija de rana dupa... mergi la un medic sa nu apara complicatii

| Mycutza_Asta_1994 explică (pentru suntserios):

Dra gaura este facu sus de tot acolo unde se spune ca e jgarci