| CristinaIonela16 a întrebat:

Tocmai ce mi-am facut gaura in ureche si am pus cercel din zirconiu. Poate afecta cumva gaura daca este cercel din zirconiu? Se poate infecta?
Ce ar trebui sa fac daca lobul urechii este putin umflat? Cat ar dura sa treaca umflatura?

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Cercul din zirconiu ar trebui să fie sigur pentru a fi folosit într-o gaură proaspăt făcută în ureche. Zirconiul este un material biocompatibil, ceea ce înseamnă că nu ar trebui să provoace nicio reacție adversă în organism. O umflătură ușoară este comună după ce îți faci o gaură în ureche. Aceasta poate dura câteva zile până la câteva săptămâni pentru a se vindeca complet.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Zirconiul este o piatra semipretioasa care nu are cum sa infecteze nimic.
Daca s-a umflat sau infectat este pentru ca ai atins urchea cu mainile murdare, sau nu s-a facut gaura corect si steril si atunci s-a infectat.
Spala urechea cu apa oxigenata sau apa calduta si sapun si evita sa pui mana pe ea, ca-n 2-3 zile isi va revenii, daca nu este infectata.

| dullcat a răspuns:

Umflatura trece in cateva zile sau o saptamana.Eu cred ca nu ar trebui sa porti nimic in acest timp, fiindca chiar daca e un material potrivit, pe cercei tot pui mana, care are microbi, si exista un mic risc de infectie.