| БрЮнЕтОчКа a întrebat:

Imi trebuie caracterizarea unui personaj din textul "Conul Leonida fata cu reactiunea", va rog.

2 răspunsuri:
| BellaKiოNana a răspuns:

Conu Leonida. Micul functionar, si inca pensionar, e nu numai saracia de suflet, dar atarnand atat de direct si
atat de inexorabil de stat, e fiinta cea mai indicata sa exprime complet sentimentul nostru fata cu "statul".
Dar saracia de suflet si "cultura" sunt numai conditiile care fac posibila aceasta exprimare a acestei filozofii.
Motorul este egoismul de cea mai joasa specie. Si-n adevar,
Conu Leonida este un pur egoist. Nu numai "leafa" si
"pensia" lui, pe care "republica" i le va respecta, nu nu mai faptul ca el viseaza ca nici datoriile nu "ai voie" sa le platesti in "republica", dar tot, fiecare cuvant, fiecare gest al acestui decrepit respira acelasi egoism.