| pink07 a întrebat:

Nu inteleg deloc Conul Leonida fata cu reactiunea. Mi-ar putea da cineva un rezumat. Am nevoie urgenta de el va rog. Fundita

Răspuns Câştigător
| Elcik a răspuns:

Autorul: Ion Luca Caragiale, cel mai mare dramaturg roman, nascut in anul 1852, decedat in anul 1912.
Titlul: „ Conu Leonida fata cu reactiunea", face parte din volumul de piese de teatru intitulat „ Teatru", editura Eminescu, Bucuresti 1971, pag. 75.
Intamplarea povestita: o incurcatura care da nastere unui adevarat scandal.
Cadrul: in Bucuresti, intr-o mahala, in casa.
Etapele:
- Leonida ii povesteste sotiei sale, cum s-a infaptuit Republica, in ziua de 11 februarie1866.
- Dupa indelungate discutii, cei doi soti se aseaja in pat si se culca.
- Dupa cateva momente, Eftimita, sotia conului Leonida, aude impucaturi si srigate si il trezeste disperata pe sotul ei, crezand ca a inceput revolutia.
- Cand se scoala Leonida, sunetul inceteaza si acesta crezand ca sotia sa a visat, o linisteste si apoi se culca la loc.
- Dupa putin timp se aud aceleasi zgomote si cei doi pensionari sar speriati din pat
- Conul Leonida, dupa ce citeste ziarul, ii spune sotiei sale ca nu este revolutie ci reactiune si ca trebuie sa plece numaidecat spre Ploiesti, acolo unde reactionarii nu pot sa-l prinda.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cred că există rezumatul pe google.

| pink07 explică:

Nu exista sad

| Elcik a răspuns (pentru pink07):

Autorul: Ion Luca Caragiale, cel mai mare dramaturg roman, nascut in anul 1852, decedat in anul 1912.
Titlul: „ Conu Leonida fata cu reactiunea", face parte din volumul de piese de teatru intitulat „ Teatru", editura Eminescu, Bucuresti 1971, pag. 75.
Intamplarea povestita: o incurcatura care da nastere unui adevarat scandal.
Cadrul: in Bucuresti, intr-o mahala, in casa.
Etapele:
- Leonida ii povesteste sotiei sale, cum s-a infaptuit Republica, in ziua de 11 februarie1866.
- Dupa indelungate discutii, cei doi soti se aseaja in pat si se culca.
- Dupa cateva momente, Eftimita, sotia conului Leonida, aude impucaturi si srigate si il trezeste disperata pe sotul ei, crezand ca a inceput revolutia.
- Cand se scoala Leonida, sunetul inceteaza si acesta crezand ca sotia sa a visat, o linisteste si apoi se culca la loc.
- Dupa putin timp se aud aceleasi zgomote si cei doi pensionari sar speriati din pat
- Conul Leonida, dupa ce citeste ziarul, ii spune sotiei sale ca nu este revolutie ci reactiune si ca trebuie sa plece numaidecat spre Ploiesti, acolo unde reactionarii nu pot sa-l prinda.

Eu am inteles prin acest text ca a fost doar o farsa, cica coana Eftimita a crezut ca vine o reactiune dar nu era drept ceea ce ei credeau ci pe drum mergeau citiva oamneni beti chiuind si trigind cu arma. si la usa era Safta care aducea lemne ca sa aprinda focul ceea ce pentru conu Leonida si coana Eftimita li s-a parut ca reactiunea bate la usa.
sper ca te-am ajutat