| anonim_4396 a întrebat:

Buna all:* sunt clasa a 9 la liceul "Marin Preda" din Bucuresti la stiinte ale naturii si as dori sa imi spuneti si mie facultatile ce le pot urma dupa ce termin liceul si normal iau bac-ul.Si care sunt de viitor si la care se castiga bine.Pana acum am fost cu capu in nori si nu prea ma interesa pe mine viitorul sau ce fac sau astealaughing da acum ca tot am intrat la liceu ma preocupa imaginea mea, meseria pe care o voi urma si de aceea vreau sa ma hotarasc de pe acum cam ce meserie sa imi aleg.
Imi plac urmatoarele materii :
-Romana
-Desenul
-Iubesc actoria
-Ajut persoanele cu sfaturi, un gen de psihologthinking (chiar imi place sa ajut oameniibig grin)
-Muzica(doar ca nu prea am voce de scenalaughing )
-Biologia cat de cat

2 răspunsuri:
| DenysaLove a răspuns:

Nu eu am ales stiinte ale naturii ci calculatorulsad eu vroiam foarte mult la filologie:-

| BlueDreams a răspuns:

Pai primul lucru pe care ar fi trebuit sa il sti cand ai intrat la Real-Stiinte ale naturii, e ca din acest profil 90% ies medici.Si e normal, avand in vedere la baza sunt biologia si chimia si cred ca e si ceva de genu Biochimie.Deci asta e meseria principala pe care o poti alege dupa absolvire si din care se castiga destul de bine.Am vazut mai sus ca iti place sa ajuti oamenii: foarte bine, e perfect pentru o cariera in medicina.Insa nu stiu daca te poti indrepta chiar spre psihologie.Clar poti alege chirurgie, ortopedie, pediatrie, ortodentie si asa mai departe.Nu stiu daca psihologie, deoarece am impresia ca acolo iti cam trebuie stiiintele sociale de la uman.Insa avand in vedere ca un profil real iti deschide usa tuturor facultatilor eu cred ca se poate.Vad ca-ti place romana si desenul, ceea ce inseamna ca ai si inclinatii artistice.Si ma intreb acum de ce ai ales un profil real, daca tot ce iti place tie ma duce cu gandul ma stiinte sociale si filologie. Dar in fine, intr-adevar umanul iti limiteaza mult facultatile, de acolo poti sa iesi:profesor, cum am zis mai sus, psiholog si in cel mai bun caz avocat(asta fiind meseria aleasa de mine). Deci succes si vezi tu ce meserie alegi, Esti inca la incepututl liceului, distreaza-te cat mai poti dupa aia te gandesti si la viitor.Nu uita ca liceul e cea mai frumoasa perioadawinking