| Byabiss a întrebat:

Buna am 1, 65 si as vrea sa cresc in fiecare luna cate un centimetru se poate? nu imi dati cateva exerciti va roog frumos? pentru intindere fundita plus vot

7 răspunsuri:
| loredanalorena a răspuns:

Daca nu esti complet multumit de inaltimea pe care o ai, exista lucruri care te pot ajuta sa te inalti. Sunt trei factori cheie care te ajuta sa fii sanatos si sa cresti in inaltime – exercitiile, somnul si o dieta buna. Daca urmezi aceste trei regimuri cu consecventa sunt mari sanse sa cresti in inaltime in timp. big grin

| Mihail2020 a răspuns:

Inotul este cea mai buna cale de a da corpului o forma armonioasa.
Este foarte eficient in cazul intregii musculaturi si, mai ales, este indicat persoanelor cu probleme la nivelul coloanei vertebrale.

Pentru a stimula intinderea cartilajelor de crestere, poti adopta stilul bras(broasca). Este cel mai solicitant si mai eficace stil in ceea ce priveste cresterea in inaltime.

Nu uita, dupa fiecare sedinta de inot, consuma proteine.

Basketul este cunoscut pentru "proprietatile" sale in cresterea in inaltime.
Chiar dupa ce corpul si-a atins dimensiunea maxima, adica ai trecut de varsta de 22 de ani (pana atunci mai poti creste in inaltime), afla ca mai poti castiga pana la 10 cm in plus.

Sariturile pe care le implica acest sport au efecte puternice asupra cartilajelor, care se intind. Daca nu iti place basketul, poti opta pentru volei sau handbal. Sunt foarte asemanatoare.

Mersul pe bicicleta este si el foarte benefic asupra articulatiilor.
Daca mergi mult pe bicicleta, vei observa o intarire a musculaturii picioarelor, dar in sangele tau se va dezvolta mai mult HGH - hormonul uman de crestere.

Atunci cand pedalezi, iti intinzi piciorul si, automat, intregul corp. Mentine spatele drept si ridica saua atat de sus incat picioarele sa fie pozitionate corect pe pedala.

Stretchingul implica mai multe exercitii de intindere care pot sa reduca presiunea acumulata in spatiul dintre vertebre, ceea ce inseamna o crestere in inaltime.
Poti sa stai atarnat de o bara timp de cateva minute, dupa care revii sau poti face rasuciri.
Mentine-ti corpul cat mai relaxat si repeta exercitiile de 3-4 ori.

Lovitul cu piciorul.
Aceste exercitii sunt eficiente asupra coapselor, alungesc musculatura din zona. Daca faci in fiecare zi cel putin 20 de lovituri pe picior, in ceva vreme te vei bucura de niste centimetri in plus. In inaltime!

Multi asa au crescut.
In sport poti creste foarte mult dar iti trebuie si putina odihna sa-te mai relaxezi putin ca corpul sa nu fie suprasolicitat.
Nu trebuie sa faci ca disperatul graba strica treaba usor calm si vezi ca o sa-ti placa am pus mai multe domenii in caz ca una nu iti place sau na-i unde s-o practici (ex:inotul sau basketul).
Sper sa-ti fie de ajutor.
La basket cresti repede in lungime, iar loviturile de picior cresti in picioare.

| theStraightEdgeSavior a răspuns:

Daca parintii tai nu sunt inalti faci degeaba exercitile, am un amic care face inot de la 7 ani si acum are 21 si are 1.73 sau 1.75, poti inota si sa mergi pe bicicleta, in momentul in care inoti sau pedalezi iti fortezi cartilajele de crestere si va da rezultate sau loveste in fiecare seara cu piciorul(cel putin 20 de lovituri cu fiecare)

| Mariaaa234 a răspuns:

Eu zic sa faci baschet. E cea mai usoara cale.

| anaareciuma1234 a răspuns:

Incearca sa joci cat mai des volei si sa faci inot. Asta te inalta mult.

| sweetygirl92 a răspuns:

Poti face mult sport ca inotul, voleiul sau baschetul sau ai putea sa te intinzi si sa faci exercitii. Chiar merge, am incercat!

| sabinamitea a răspuns:

Basketul e cea mai buna metoda