| unicorn02 a întrebat:

Am 11 ani si am niste probleme. Deci... in primul rand sa va povestesc despre viata mea. Locuiesc intr-o casa cu mobila veche, parca ar fi antica! Am o gramada de lucruri pe care nu le folosesc si mama nu ma lasa sa le arunc. Pana acum, nu e mare lucru, stiu. Deci locuiesc intr.un apartament cu 3 camere. Am o camera care e sufrageria, alta camera in care dorm eu, cu parintii mei! Stiti de ce? Pentru ca mai am o camera mica care ar putea fi a mea! Dar nu e! Si nu poate fi inca pentru ca patul este rupt, lumina e chiora rau de tot, si camera aia e plina cu lucruri de a le mamei! In toata casa sunt panze de paianjeni, murdarie, si nici un membru al familiei nu e in stare sa schimbe lucrurile astea. Eu am doar 11 ani! Nu pot sa fac asta.
Cum am spus, nu am propria mea camera, nu am nici macar un birou, in fiecare zi imi fac temele pe picioare! Bunica mea care locuieste cu mine, are o boala ciudata si uneori nu il recunoaste pe tata, spune ca nu e casatorit cu mama si vrea sa il dea afara. Dar uneori. Si cand se intampla asta plang si sunt foarte suparata. Mint pe toata lumea ca am o viata normala, o familie normala, ca am pe ce sa imi fac temele. Fiindca in ziua de azi lumea te judeca dupa cat de bogat/a! Nimeni nu stie cine sunt cu adevarat! Incerc sa trec peste asta, dar nimeni nu ma intelege. Si da, incerc sa ii explic mamei dar spune de fiecare data ca se va schimba viata mea, dar ma minte in fata.
Ce sa fac? Vreau sa am o viata normala, sa nu mai plang! Ma poate ajuta cineva?

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pune mâna şi ia pânzele alea de păianjen, că nu mori.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Sirii a răspuns:

Heii happy In primul rand nu toti te judeca dupa cat de bogat sau sarac esti. De exemplu eu. Okay deci legat de acele panze de paianje i-ale tu. Imi pare rau ca traiesti in asemena conditii, dar vad ca cu toate astea esti o fata desteapta care mergi la scoala. Si daca un coleg se ia de tine sau o alta persoana din cauza ca nu esti asa bogata sa zicem, ignora-l. Lasa-l in pace. Dupa paraerea mea nu multe persoane au o viata normala. Spui ca plangi... nu trebuie sa faci asta, intr-o zi vei fi tu cea care va decide pentru tine. Macar bucura-te ca nu e mai rau.
Pup :**

| unicorn02 explică:

Va multumesc pentru sfaturi! Stiu, o sa fac chestia aia cu panza de paianjen laughing pup :*