| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am 12 ani si ma numesc Saiesa.
Mama mea este romana si tatal meu musulman.
Peste 2 luni tatal meu vrea sa plecam in Arabia.
Este adevarat ca femeile acolo sunt tratate ca niste slugi si ca sunt obligate sa poarte nu stiu ce pe fata? Mama mea purta o chestie pe fata doar in unele momente nu mereu, si ca parintii iti aleg sotul sau sotia?
Eu nu vreau asa, tatal meu mi-a interzis doar cateva lucruri.
Va rog spuneti-mi este dura viata in Arabia?
Mama si tata nu imi spun nimic, mereu ma cearta cand le zic ceva despre lucrul asta.
Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, viaţa este foarte dură pentru femei în Arabia. Dacă ajungi acolo vei avea multe de pătimit :tot timpul un fel de rochie care te acoperă din cap până în picioare, se văd doar ochii; nu ai voie să ieşi afară, să umbli cu băieţi, de fapt şcolile sunt separate, nu vei întâlni nicăieri băieţi.
Acolo femeile stau mai mult în casă, nu au viaţă socială. Nu cinema, teatru, discotecă, club...
Discută urgent cu ceilalţi membri ai familiei, cu diriginta, cu Salvaţi Copiii, cu Protecţia Copilului. Te aşteaptă zile grele, fii tare.
Când vrei să mai uiţi de necazuri, intră pe lecturirecenzate.ro (nici la calculator nu vei mai avea voie acolo).
Caută pe Google femeile in lumea araba si citeste. Uite un fragment :
"In Arabia Saudita, cea mai traditionalista dintre tarile arabe, femeile n-au inca drept de vot; n-au voie nu numai sa conduca o masina, dar nici macar sa mearga pe bicicleta; in autobuze, au locuri rezervate in spate, separat de ceilalti calatori- interactiunea cu barbati e considerata generatoare de promiscuitate si trebuie evitata cu orice pret. Casele au doua intrari, una pentru femei, alta pentru barbati. Segregarea sexelor e asemanatoare celei din perioada Apartheidului din Africa de Sud, dintre albi si negri. Pana in 2006, femeile saudite n-aveau nici macar acte de identitate: existenta lor era pur si simplu o notita in buletinul tatalui.

In instanta, marturia unei femei valoreaza nici cat jumatate din cea a unui barbat si e luata in considerare numai daca n-a fost martor si un barbat, iar conform legii islamice (sharia), femeile nu trebuie sa detina functii de conducere. In tari precum Siria sau Iordania, femeile n-au voie sa calatoreasca fara o permisiune scrisa din partea sotului. In Egipt sau Maroc, mostenirea fiicelor e prin lege mai mica decat a fiilor. Tot in Maroc, legea poate gasi scuzabila asasinarea unei femei care s-a facut vinovata de adulter. Regimul taliban din Afghanistan era o forma extrema si cumulata a tuturor acestor limitari. "Noi le-am dat femeilor cele mai mari drepturi, pe care nu le-au primit de la nici un alt regim: sa poata avea rolul dat lor de Dumnezeu, cel de a sta acasa in izolare instruindu-se religios", spunea un lider taliban. "
Îţi doresc mult noroc!

12 răspunsuri:
| soare a răspuns:

Off grew depinde de parinti tai adica de tatal tau dar atata timp cat esti acolo trebuie sa te intregrezi dar si el trebuie sa inteleaga ca tu esti obishnuita cu Romania

| Katerine a răspuns:

Da e grea viata pentru femei in Arabia, insa nu iti face griji ca parintii iti aleg sotul sau sotia, in zilele de azi deja mi putin sunt folosite metodele astea, depinde de parintii tai deja.

| Katerine a răspuns:

Si inca ceva tu nu vei trebuia sa porti rochii speciale, vei purta haine normale dar totusi daca te vei casatori cu un arab va trebui sa porti acele haine (am niste cunoscuti arabi (fiica lor poarta haine normale )

| hhhdd a răspuns:

In arabia sau nu mai stiu sigur in ce tara o femeia a fost omorata cu pietre pentru ca si-a inselat sotul.Cred ca asta ti-a dat o idee despre cum sunt tratate femeile acolo.straight facestraight face

| cristi1995 a răspuns:

Sincer este adevarat ce spun cei doi de mai jos dar crede-ma ca imi este mila de tine ca va trebui sa pleci acolo.mai bine iti convingi tatal sa ramaneti.

| Ana98 a răspuns:

In caz ca nu sti Saiesa, musulmanii au mai multe sotii, nu prea cred ca iti convine sa ai mai multe mame. E groaznic acolo, crede-ma. Stiu foarte bine, pentru ca bunicul meu a fost musulman, iar bunica mi-a povestit cat e de nasol... sper ca ti-am fost de ajutorwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama mea este romanca, am gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce crezi ca te cearta? Ca nu vrea sa afli ce e acolo ca sa te pacaleasca sa te duci. O sa porti val, adica are sa ti se vada decat ochii.Este viata dura si mai diversa decat crezi.Trebuie sa fi puternica ...imi pare rau ca trebuie sa pleci si sa duci un mod de viata atat de divers.Documenteaza-te pe net despre femeia din tarile musulmane, utate la video si vezi si tu cum sunt inbracate! Daca ai fi avut 18 ani ti-ai fi dat mai repede seama de ce si ai fi putut lua propria decizie. Tu fi tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea, sfatul meu este sa nu mergi acolo, nu ai de unde sa stii daca te vei mai intoarce vreodata in Romania, avand in vedere ca tatal tau este musulman.
Este mai usor aici, o a regreti din primul moment cand vei ajunge acolo, dar este optiunea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da in arabia este o viata dura pentru femei si daca isi inseala barbatul le omoara (cu pietre si cu foc)

| boborock2011 a răspuns:

In arabia cand te casatoresti, barbatul bate femeile, asa ca nu te duce acolo!

| anNycsZ a răspuns:

Depinde de tatal tau, daca acesta este exagerat de sever probabil ca va fi greu sa te adaptezi dar priveste partea plina a paharului: este superb in arabia!