| Diebsvaob a întrebat:

Am 13 ani si o problemă. Prima mea menstruatie a avut loc pe undeva prin vara lui 2020 si ultima pe 14 septembrie 2020. Acum problema este ca nu a mai venit de aproximativ 2luni jumatate. Este de menționat că nu am întreținut relații de genul. Dacă cineva are idee care este motivul întârzierii îndelungate a menstruatiei mele, va rog spuneti-mi! Multumesc!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este momentul sa vorbesti cu mama ta, despre menstruatie, protectie, intarzieri samd.
Ai 13 ani si a debutat ciclul menstrual, care in primul an cand isi face aparitia, poate sa vina cu intarzieri de foarte multe saptamani sau luni, pana se regleaza.
fetel si femeile au doua tipuri de ciclu menstrual:
-regulat - cand ciclul vine fix la acelasi numar de zile, luna de luna si
-neregulat - cand vine la mai mulet sau mai putine zile lunar, sau la mai multe luni.
Ambele tipuri de ciclu sunt normale, pentru ca ciclul menstrual diferea de la fata la fata si de la femeie la femeie, in functie de schimbarile hormonale prin care trece corpul lor cat si mostenirea genetica de la mama fiecarei fete.
Poti discuta despre ciclul menstrual cu mama ta, pentru ca tu il vei avea cum l-a avut ea.
Este timpul ca mama sa-ti fie prietena si suport pentru problemele femeiesti, care si-au inceput activitatea deja.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil este strict legat de varsta si de faptul ca esti la inceput. Adica sigur de asta tine. Nu ar trebui sa fie ceva rau, hidrateaza-te, sa ai o alimentatie sanatoasa si sa nu te stresezi ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relații de ce gen?

| Diebsvaob explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la relații $exuale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Diebsvaob):

Ah, ok. In acest caz este destul de ciudat, dar este posibil sa fie doar o menstruație neregulată. In timp ar trebui sa se mai regleze de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E perfect normal, ai menstruație doar de câteva luni... durează ani până să se regleze.

| Madalina1837 a răspuns:

Probabil e doar de la vârsta, si mai durează pana cand se obișnuiește si organismul, dar daca crezi ca te ajuta poti discuta cu mama ta.