| girl971 a întrebat:

Am 13ani.(asta e contul verisoarei mele).Am o intrebare.Eu imi tin ghiozdanul in clasa.Cum pot sa schimb absorbantul in timpul scolii, avand in vedere ca e greu sa il scot din ghiozdan pt ca mereu sta cineva in clasa.Nu stie nicio colega ca mi a venit ciclul, deci trebuie sa fff discreta.Cum as putea scoate absorbantul? Ce scuze pot inventaa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ɹαℓυ a răspuns:

Tine-l in buzunar sau intr-o gentuta mai mica.
Sau daca vrei sa il scoti din ghiozdan, scoate-l impreuna cu un caiet sau servetelele, ca sa nu se vada.
Succes!

6 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună!
Ai putea folosi o cutiuţă pentru absorbant şi să-l iei cu aceasta la baie. big grin

| girl971 explică:

Multumesc mult! Ma feresc de colegele mele pentru ca sunt foarte indiscrete.Cand le a spus o colega ca i a venit ciclul, a aflat toata scoala.Ele sunt mai putin dezvoltate si nu au menstruatie.Va multumesc mult pentru raspunsuri!

| Criss0934 a răspuns:

Pai in primul rand, menstruatia nu este o boala deci nu trebuie sa iti fie rusine cu ea, asta nu inseamna ca te poti da mare ca ti-a venit.In al doilea rand daca este o fata in clasa il poti scoate fara nicio problema, daca aveti 13 ani, practic stiti ce si in ce fel deci nu ar trebui sa iti fie rusine. Daca este un baiat in clasa, exista acele cutii speciale in care iti poti tine tampoanele, fie ele zilnice sau pentru menstruatie.Baietii,la varsta asta sunt mai curiosi, o scuza buna ar fi ca te duci la baie si ai nevoie de servetele sau ii poti spune ca nu este treaba lui.Noi le spunem direct si baietilor si fetelor unde ne ducem pentru ca menstruatia nu este o boala iar baietii, cel putin de la noi din scoala, inteleg asta si nu fac misto de noi.Asta nu inseamna ca va incurajati sa faceti la fel! Fiecare este cu modul lui de gandire.Succes!

| MariaMihaela1991 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie rusine de alte colege, pan' la urma si ele au problema asta (banuiesc) in legatura cu baietii... mda... il poti baga de acasa intr-o punguta care nu-i transaprenta sau intr-o o gentuta si sa te duci cu ea la baie fara sa observe cinevawinking happy

| BiancaB2002 a răspuns:

Hey! Poti sa-l pui intr-un caiet si mergi cu el la baie.

| Elena2019 a răspuns:

Sunt bune toate răspunsurile de mai sus. Dar de ce trebuie să fii discretă? E un lucru normal care, la un moment dat, i se va întâmpla oricui. Ar trebui să fii chiar mândră de faptul că acum ai devenit femeie. Nu trebuie să îți fie rușine cu lucrul acesta. Baftă în continuare! happy