| Mariaberaru13 a întrebat:

Buna, am 13ani și sunt foarte tristă în legătură cu școală. Sunt in clasa a6-a și anul trecut o fata din a 7a s-a luat de mine și m-am luat și eu de ea, iar de atunci toate prietenele ei s-au luat de mine. Este o fata in clasa a șaptea care este foarte enervanta și se ia mereu de mine fără să ii fac sau sa ii zic ceva.Recunosc nu sunt atât de frumoasă și nu prea știu cum să mă îmbrac, nu mi-am găsit stilul dar sunt foarte inteligentă și am o atracție fata de artă teatru și tot ce înseamnă ramura artei și culturii. Inainte eram foarte buna prietena cu Andreea ne înțelegeam foarte bine până când din cauza Dariei o altă colegă de a mea m-am certat cu ea, eu nu i-am spus nimic Daria era foarte stilata și foarte frumoasa, s-a împrietenit cu acea fată din a 7a și tot s-au luat de mine. Eu le-aș fi dat replica și m-as fi luat de ele dar cu mine nu ținea nimeni, nu aveam niciun prieten.Așa că am făcut din gura și m-am prefăcut că nu mă interesează deloc de ce îmi spun ele. Apoi băiatul de care sunt îndrăgostită a aflat că îl plac și toți au început să facă glume proaste pe seama mea cu acest subiect. Sunt cea mai urâtă persoana din școală cu toate că nu le-am făcut nimic.Mai târziu m-am împrietenit cu Andreea și Daria și celelalte fete suntem prietene doar de dragul de a fi pentru că dacă ar veni sa se orienteze cineva de mine sunt sigură că nu mi-ar lua nimeni apărarea. Acest lucru mă afectează foarte mult din cauza asta am acum și anxietate frica de necunoscut și de moarte. Dacă le-aș spune părinților mei despre asta sigur ar veni la școală și ar face mare scandal, dar mă gândesc că apoi se vor lua și mai tare de mine toți colegii.Așa că tac și mă prefac că nu imi pasa de ce spun ei.Am inceput să mă îmbrac mai cu stil mai sexy cu blugi cu talie înaltă, cu hanorace băgate in blugi sau mai scurte și am început să îmi mai fac câțiva prieteni.Mai târziu am aflat că băiatul pe care îl plac este foarte apropiat de fata pe care o urăsc din toată inima. Sunt și eu om și din contra o fire foarte înțeleaptă, nu vreau să mă laud dar asta e adevărul, am multe daruri date de Dumnezeu dar nu știu cum să le scot la iveală. Am mai citit și alte întrebări de genul asta de TPU și am înțeles că trebuie să fiu sigura pe mine dar nu e ușor deloc sa fii sigura pe tine și să ai tupeu atunci când nu ai niciun prieten adevărat. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Nu mai băga în seamă pe cei care vorbesc urât despre tine.
Încearcă să fii mai indiferentă cu acești prieteni falși.
Nu merită să îți pierzi timpul pentru a fi pe placul unor persoane ipocrite. Ocupă-te de școală, asta e mai important și ai grijă cu cine te împrietenești, nu toată lumea e bună.

2 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Invata si tu sa folosesti fraze mai scurte si paragrafe big grin

De fapt, care e intrebarea? Cum sa te imbraci mai bine? Cum sa-ti faci mai multi prieteni?

| Daria191919 a răspuns:

Deci. Din cate am înțeles acum ai ceva prieteni "adevărați", mă rog. Este foarte ușor să fii sigura pe tine și să ai tupeu dar sa ne înțelegem, nu vorbim de un tupeu "jegos" tu trebuie sa știi de la început că nu au ce sa îți facă și că cea mai importanta persoană ești tu iar cea mai importanta părere este doar a ta. Gândește-te la Karma. Elimina șerpi. Fii tu însuți. Iar băiatul acela nu știe ce a pierdut, ai spus ca ești înzestrată de la Dumnezeu aceste lucruri vor fi văzute o dată și o dată. Daca acum "popularele " au multi prieteni, nu știu ce, în viitor nu vor mai fi oameni care sa stea langa ele pentru că isi vor da seama de comportamentul lor. Iar ele își vor da seama că au greșit și poate chiar vor regreta.
..eu sper că te-am ajutat. (aștept un răspuns :*)Sry pentru greșelile gramaticale.