| MariaMarya85 a întrebat:

Am o intrebare:
Deci alaltaieri, miercuri, la scoala, faceam ora cu practicantele. Si la ora de stiinte ne-a dat sa facem pe echipe o lucrare (bine, eu nu sunt la scoala normala cu banci si din astea, stau de la 8 la 16, mergem si la cantina, noi facem pe centre: centrul de citire, centrul de scriere, centrul de stiinte, unde sunt eu, si centrul de matematica.) si eu sunt la centru cu: Alexandra, o prietena, Alex Leca, un baiat mega enervant, Andreea Costache, o shaorma cu care ma cert mereu, Alex Visan (Basina) cum ii mai zicem noi, e slabanog si poarta ochelari, Andreea Cretu, o fata cu care ma cert non-stop si urla si se stramba la toti copiii, sper sa scap de ea, si cu Daria, o prietena foarte buna. Si Andreea Cretu, Alex Leca, Andreea Costache si Alex Visan sunt rai cu mine si Alexandra. Se tot stramba la noi si rad de noi ca nu stiu ce. Nici nu ne lasa sa ne uitam la ei (la fata lor, nu in caiet). Mda, si cum am spus, ne-au zis practicantele sa ne alegem liderul. Noi votam. Pentru mine au votat Alexandra si Daria. Andreea Cretu i-a zis Dariei: "Cee? Tu o votezi pe Maria? Lasa mana jos! Voteaza-ma doar pe mine!" si Daria a ascultat-o si a lasat mana jos. Dupa ora de stiinte urma religia (ca practicantele au plecat). In pauza, am auzit-o pe Andreea Cretu spunandu-i Dariei sa ii aduca caietul de religie. Nici macar nu i-a zis "te rog frumos" sau macar "te rog". I-a zis doar "Adu-mi caietul de religie!", si Daria i l-a adus. Eu am incercat la cantina sa ii zic ca Andreea Cretu de fapt isi bate joc de ea si profita de ea, sa nu o mai asculte, dar ea zice ca nu, ca nu are cum sa isi bata joc de ea.
Acum raspundeti-mi la urmatoarele intrebari:
1. Cum o pot face pe Daria sa inteleaga ca de fapt Andreea Cretu isi bate joc de ea?
2. De ce credeti ca Daria a ascultat-o pe Andreea Cretu cand i-a zis sa o voteze doar pe ea si sa lase mana jos? Ca nu mai vrea sa fim prietene?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din ce am inteles eu aici tie nu iti place de nimeni, toti sunt enervanti si nimeni nu e de nasul tau. So fi saturat fata aia sa fie prietena cu tine la cate mofturi faci

| MariaMarya85 explică (pentru suntserios):

Nu, nu ai inteles. Nu e vorba ca nu imi place de nimeni, eu vreau sa fiu prietena cu ei dar ei fac mofturi in fata mea si urla la mine!