| AlexSkillz19 a întrebat:

Cum sa cresc pana la 1.80, am 1.67 la 14 ani si tata 1.74?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa cresti mare! happy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cresterea este o treaba genetica. Semeni cu unul din parinti sau cu un stramos oarecare. Nu exista retete de ajuns la o anumita inaltime. Sporturile de "intindere" te pot ajuta putin: gimnastica la aparate, hanbal, baschet, tenis, inot, etc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Salontanul):

Scoate-ti din cap baschetul!

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Scoateti tu prostiile din cap. Acestea sunt sfaturile medicului nu aiurelile unui tanar imberb. http://www.sfatulmedicului.ro/......time_10146

| Salontanul a răspuns (pentru RobertG101):

Cine a zis ca este valabil? Voi nu intelegeti ce scrie omul? Am spus ca este o chestie mai mult genetica. Sportul ajuta. De altfel asta este si sfatul medicului: http://www.sfatulmedicului.ro/......time_10146

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Salontanul):

Un nutritionist idiot! vezi ce se intampla cu tasarea terminatiilor osoase in timpul sarturilor "nenaturale"; doar nu esti oligofren ca el. la baschet sunt selectionate persoanele care deja sunt inalte prin constitutia lor genetica. "te pupa Gogu"!

| Salontanul a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu nu pot sa spun la fel: "un nutritionist idiot" pentru ca ideile tale sunt vehiculate si de alti tampiti pe net dar fara o baza de cercetare.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt sanse, dar cam mici. Sporturile poate te-ar ajuta, exercitii de stretching.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Stai la plaja cat poti, fara a te "praji", inoata cat mai mult, consuma produse lactate, fa exercitii la spaliere

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Bine a spus "Salontanul" : cresterea este conditionata genetic 98%. iar tu ai o marja de 2% ca sa-ti depasesti aceasta conditionare

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cum ti s-a spus inaltimea depinde in primul rand de genetica deci era interesant daca ne spuneai si inaltimea mamei. Asa ochiometric as zice ca ai sanse foarte mari sa-l ajungi si chiar sa-l depasesti pe taica-tu dar sanse mai mici sa atingi 1.80 desi este posibil.

| T2LS a răspuns:

Nu există exerciții sau SPORTURI pentru creșterea în înălțime.
Organismul crește în timpul somnului, mai ales, când se eliberează un hormon de creștere specific. Nu există medicamente pentru a-i provoca secreția manual, și nici sporturile nu te ajută.