| blackporcelain a întrebat:

am 14 ani si am 1.59 de m si vreau ca la 16 ani sa am 1.71m cum pot sa ma inalt atat in asa putin timp? ps nu ziceti ca nu pot sau ca trebuie sa merg la baschet

9 răspunsuri:
| Deniisze a răspuns:

Fă un sport!

| 女明DongRi a răspuns:

Hi! din cate stiu eu exercitii pentru inaltat sunt baschetul si innotul, dar cum nu poti sa le faci, ar fi bine sa faci singura acasa exerciiti pentru lungit picioarele. de ex: stai pe spate, si ridicii picioarele si le tragi spre abdomen, apoi le lasi jos[sper ca ai inteles] sau mai sunt exercitii la sala: trebuie sa tragi cu picioarele un fel de bara mai grea.happy nu prea ma pricep dar sper sa te ajute sfaturile mele.

| AndrikNebunik a răspuns:

buna!

da. intr-adevar baschetul este o varianta dar una inceaat.
Am auzit ca sunt niste exercitii de intindere care merg foarte bine pe timp scurt.
Verisoara mea a facut aceste exercitii si a crescut 2 cm intr-o luna si un pic... big grin

Sper ca te-am ajutat!

| RoxyLaLa a răspuns:

Buna.

Te poti intide pe espalier si te vei inalta.
Este bine sa te odihnesti si sa faci sport.
Eu am practicat inot si m`am inaltat 3-4 cmhappy.Mai este bun si voleiul pentru a te inalta.
Din pacate nu toate lumea este inalta.
Oricum sigur te vei inalta pana la 1.65.

Numai binehee hee)~!

| Jesss a răspuns:

Fiecare de aici are dreptate cu ce a zis, dar eu nu cred c-ar trebui sa te straduiesti prea mult, fiindca intr-un an e normal sa cresti 10 cm, d-apai in 2 ani, zic ca ai timp, plus ca e vara, e vacanta, daca mergi cu familia la mare sau cu prietenele la strand, ai putea sa inoti totusi, nu-ti face rau, eu inot de placere, este activitatea mea preferata asa ca imbin utilul cu placutul. Ai girja happy

| w0rkSpace a răspuns:

Nu ai cum! scuze dar depinde de Structura ta osoasa. eu am tot 14 ani fac acum 15 si am 1.62 cam asa Ai suficient timp sa cresti pana la 20 de aniwinking

| XteoX a răspuns:

Salut. Se spune ca daca nu dormi suficient nu cresti. Fuunda?

Răspuns utilizator avertizat
| Ariyana a răspuns:

Draga blackporcelain, cresterea in inaltime nu se poate intampla.Ori esti inalta, ori nu.Imi pare rau dar nu exista nicio solutie.Si apropo, baschetul te inalta doar 2-3 cm in toata viata dupa studiile efectuate de oamenii stiintifici englezi! In primul rand, daca ai parinti inalti si daca nu iei medicamente pentru astm(in caz ca ai) cu siguranta te vei inalta. Daca nu, atunci nu stiu.Si oricum,inaltimea este scrisa in ADN-ul tau,ce nu poate fi modificat.Mi-ar place foarte mult sa te ajut,verisoara mea are aceeasi problema,dar nu exista "remediu".S-a facut si o carte a dansului care cica te ajuta sa te inalti, dar nu a avut efect.Dar, in afara de baschet mai exista anumite sporturi care te pot inalta. Exemplu:volei si mai ales inot.Am cautat foarte mult pe net, atat am gasit. Sper ca te-am ajutat.Si te rog nu te supara ca ti-am dat raspunsul pe care nu il doreai, dar asta e purul adevarsad. Fundita?big grinhappy