| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si vreau sa merg la sala sau inot, eu as vrea sa merg la sala dar nu stiu daca ar fi ok. Fac asta pentru a ma inalta si a slabi putin din kg. Am 1.59-1.61 si 61kg

8 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Cu toate ca am un deceniu de bodybuilding in spate, pentru ce targeturi ai tu, te sfatuiesc sa mergi catre inot.Este un sport in care nu ai decat de castigat.La fel ca si tenisul.

| AnastasiaK a răspuns:

Cel mai bun sport e ala pe care o sa-l faci cu placere.

De inaltat nu te va inalta niciun sport mai mult decat vei creste oricum. Sunt doar niste mituri ca unele sporturi te inalta si altele iti opresc cresterea. Inaltimea tine de genetic.

Cat despre slabit...acolo conteaza mai mult alimentatia. Cu sportul doar arzi niste calorii in plus, care nu te ajuta cu nimic daca dupa mananci mai mult.

Deci, daca tu vrei sala, du-te la sala.

| RKBlue a răspuns:

Inotul este printre cele mai bune activitati fizice deoarece antreneaza toate grupele de muschi. Inotul te ajuta atat la slabit cat si la crestere in inaltime si dezvoltarea musculaturii.
Sala nu e prea recomandata persoanelor sub 17 ani din cate imi amintesc( asa mi-a spus un antrenor mai demult).

| Osneros a răspuns:

Dacă tot ce vrei e să slăbești, poți face asta lejer la sală. Dacă te interesează și să înveți să înoți (o abilitate importantă, zic eu), evident, du-te la înot.
Oricum, recomand să mergi la înot. N-am încredere în cineva de 13 ani să aibă un program bun + proper form la sală, și poți chiar să-ți faci rău. În schimb, la înot n-ai niciuna din aceste probleme.

| Anisoaraaa0 a răspuns:

Din cate stiu înotul inalta si da mai si slăbești pentru ca faci miscare

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anisoaraaa0):

Depinde, daca iti maresti masa musculara o sa iei in greutate, gen cantarul poate arata si +15 kg, dar NU e grasime.

| Bnder a răspuns:

Nu te poti inalta nicintrun fel, o sa fi cat de inalt te fac genle tale.
Daca vrei sa slabesti inotul e mai eficient daca mergi in fiecare zi.

| Tarus a răspuns:

Dacă vrei sa te înalți, fa înot ajuta la creșterea în înălțime, și pe deasupra mai și slăbești, nu te aștepta să crești peste noapte o sa dureze 6 luni 1 an pana ai sa observi diferențele