| XestediferitdeY a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa merg la un liceu de arta pe profilul arhitectura. Am inteles ca pentru a intra la liceu trebuie sa dai un test sau nu stiu. Imi puteti spune in ce consta acel test si ce alte licee \ profile ar trebui sa urmes in meseria de arhitect?big grin

Răspuns Câştigător
| Ionut a răspuns:

Salut, eu studiez intr-un liceu de arte tot pe sectia arhitectura. Probele consta in natura statica + desen tehnic (Axonometrie Izometrica). Sfatul meu este sa faci putina pregatire inainte de examene. Calculul mediei de intrare la liceu de profil se face asa :
3 x media examenelor + media cu care ai terminat gimnaziul cu tot cu examene/ 4
ex : 3 x 8.5 + 9.2 / 4 = 8. 675 (media de intrare in liceu)

P.S : Aceste profil te ajuta foarte mult pentru meseria de arhitect. Un arhitect trebuie sa aiba o mana usoara la desen si o gandire limpede.
Dificultatea in liceu este mai greuta decat celalalte licee fiindca o sa ai injur de 10 -12 ore de desen pe saptamana : Naturi statice, desen proiectiv, compozitii, I.F.R.O.F.A, Photoshop etc.

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Alina140663 a răspuns:

Hmm stai sa ma gandesc.
nu stiu!