| Helpmeout a întrebat:

Buna, am 14 ani si foarte multe probleme care ma termina. Simt ca vreau sa discut despre ele cu cineva care sa ma asculte si poate sa ma si ajute sa le rezolv. Voi credeti ca ar fi bine sa consult un psiholog? Si daca da, sa le spun parintilor sa ma ajute sa gasesc unul sau sa ma informez eu? M-am gandit sa ma duc si la cel de la scoala dar e vacanta acum si mai e o luna+ pana incepe scoala...

M-am izolat de prietenii apropiati in ultimul timp, am mai multi online si cu parintii nu prea am o relatie buna, nu ma pot deschide sa le spun lor problemele mele... As putea sa vorbesc cu unii dintre prietenii pe care ii mai am dar nu stiu mi-e rusine cred...

Dau funda

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Depinde acum si de prieteni,fie ca sunt online fie in viata de zi cu zi,vezi cum si la cine te deschizi.
Am cum legat de psiholog, numai oamenii slabi merg acolo.
Evident, doar oamenii slabi de inger ajung la depresii si alte probleme de genu.
Acum incearca sa nu mai fi asa negativist, toate au o cauza dar si o rezolvare, trebuie doar sa le gandesti logic.
Dar e mai usor sa ne plangem decat sa fim optimisti si sa cautam solutii.
La 14 ani imi dau seama cam ce probleme ai, posibil in familie sau de socializare.
Poti sa vorbesti si cu parintii despre asta.
E mai ok decat cu prietenii.

| Gillian a răspuns:

Nu stiu ce sa zic.
Este un grup pe Facebook "Confesiuni anonime Romania". Poti primi ajutor de acolo; sunt oameni de treaba. Poti vorbi chiar cu cineva in privat daca ceri asta.

| cezarenache a răspuns:

Te poți duce la un psiholog(sau psihoterapeut dacă problemele te afectează într-o măsură mai mare). Nu este nicio problemă dacă te adresezi unui specialist, majoritatea tinerilor când au o cumpănă apelează la o persoană competentă care să le ofere sprijin. Mă poți contacta dacă vrei să vorbim mai detaliat.