| Cristina00 a întrebat:

Buna am 14 ani si ma numesc Cristina. Nu am avut o viata chiar roz as spune chiar neagra. Mama si tatal meu sunt divortati, iar mama s-a recasatorit. Actualul sot al mamei mele parea de treaba pana intr-o zi cand a inceput sa dea in mine. Am crezut ca poate are dreptatea si nu am spus nimanui, bataile deveaneau din ce in ce mai frecvente. Acum o luna de zile insa mi-am dat seama ca trebuie sa fac ceva cand a dat cu palmele si picioarele in mine si m-a scuipat. Dar tot nu am spus nimanui, cu toate ca prietenii si colegii ma vedeau plansa si suparata. Ieri a fost picatura care a umplut paharul. M-am trezit de dimineata si m-am dus la bucatarie. Erau mama si sotul ei acolo. Tatal meu vitreg a venit la mine si mi-a spus "Hai sa iti arat ceva, cu ocazia asta vede si maicata." Si s-a dus mi-a luat telefonul in care aveam un mesaj de la o prietena, ce-i drept mesajul era cam deocheat. A inceput sa tipe la mine cu toata ca mesajul nu era dat de mine ci primit. Sotul mamei m-a facut tarfa, mi-a spus sa ii pup mana mamei ca daca nu ma ia de par si ii pup picioarele ca ea s-a chinuit sa ma scoata pe p***a. Am refuzat asa ca a facut cum a spus m-a luat de par si mi-a dat o palma. Am ramas socata si am plecat la bunica. Mama nu a reactionat in niciun fel. Am intrebat-o cine ii permite omului asta sa dea in mine. Mi-a raspuns ca ea i-a dat toate drepturile din lume. Mi-am facut curaj si am vorbit cu bunica, bunica cu tata si a ramas ca tata sa vorbeasca cu mama...Intrebarea mea este: e normal ca un strain ca pana la urma asta e el pentru mine sa ma bata, sa ma injure si sa imi spuna sa plec la tata din moment ce e casa mamei si el a venit ultimul nu eu? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| andreeutzaa a răspuns:

Nu, nu are drept.Chiar daca ar fi fost tatal tau violenta nu se uzeaza.Stiu prin ce treci.am trecut si eu cu tatal meu natural.Nimeni nu are dreptul sa te calce in picioare indiferent daca sunt rude cu tine.Ma lasa perplexa faptul ca mama ta nu zice nimic.Nu asculta cei care iti zic ca din moment ce parintii sunt casatoriti atunci are dreptul sa te bata.Nu e adevarat.Pentru ceea ce iti face el iti garantez ca in alte tari ar fi fost deja in inchisoare.Asta e mentalitatea Romaniei: violentza. Te sfatuiesc sa te duci la tatal tau natural(daca se comporta bine cu tine) si sa stai la el; sau la bunica.

| Ofiintă a răspuns:

Tu iti dai seama ca nici mama ta nu are dreptul de a te bate s-au de a da in tine mite un strain Mie mi se pare ca tatal tau vitreg dar hai sa nu-l mai numim tata este un golan Pana la urma ai procedat asa cum trebuie dar nu telasa mai intai vb cu mama ta despre ce tzia facut de la A la Z si explica-i cuvant cu cuvant si daca nu intelege as zice sa te mutzi cu tatal tau pentru ca sigur ca el nu ar permite ca si un iubyt al mamei tale sa dea in tine pana la urma ce-o sa urmeze si in legatura cu iubitul ei nu te lasa daca ai macar 13 ani poti sa-i faci fata, si iti zic ca trebuie sa te mutzi cu tatal tau pentru ca altfel nu te va mai lasa in pace pentru ca el de asta te bate pentru ca vrea sa scape de tine,, sper ca te-am ajutata pa pa

| Lavynya95 a răspuns:

Waw, chiar a fost "touching". Wai chiar imi pare rau pentru tine.Normal ca nu are nici un drept, mai ales daca nu el te; a facut nu ii da nici un drept! Cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca daca nu ii spune la sotul ei sa termine vei lua masuri.Eu in locul tau nu mi'ar pasa de nici o mama, daca ea nu a zis nimic in legatura cu asta, atunci nici mie nu mi; ar pasa de ea si m; as duce la tata meu [adevarat] si i'as spune sa mergem la politie, iar daca el nu vrea, mas duce eu singura.nu prea ii un sfat bun, dar eu nu as putea suporta asta, sau chiar daca nu ai curajul sa o faci, muta; te cu tata tau adevarat, pentru ca el niciodata nu ar face asta! Uite o sa iti las id'ul meu de mess pe privat, ca sa mai putem vorbi pentru ca imi pare asa rau de tine!

| Melissssa a răspuns:

Nu sunt de acord cu jokerul23.cum sa dea in tine in halul asta iar mama ta sa nu faca nimic.e destul de socant iti recomand sa faci ceva.mama ta va trebui sa aleaga intre tine si tatal tau vitreg...eu asa spun.nu mi se pare normal sa te bata in halul asta de loc! daca eram in locul tau.plecam de mult! si nu stiu ce faceam vedeam eu sa steam la prieteni ori la rude.la bunica/unchimiu etc.chiar este destul de socant ce ai scris tu aici.pa-pa:* te pup si ai grija de tine!

| jokerul23 a răspuns:

Eu cred ca da... dupa ce mama ta s-a recasatorit, acest om a primit toate drepturile. Poate sa it faca ce vrea pentru ca acum e tatal tau. Dupa ce ai implinit 18 ani nu mai are voie sa dea in tine, poti face o reclamatie la politie. Dar pana la 18 ani te-as sfatui sa vorbesti cu mama ta sau cu tatal tau [vitreg] si sa le explici cum sta treaba... sper ca ti-am fost de ajutor:*