| Michael Imola Jackson a întrebat:

Am 14 ani sunt dupa felul meu dezvoltata am tot ce trebuie big grin...Inca nu m-am inbolnavit dar am secretie vaginala... dar menstruatia nu vine.si ma tem ca nu o sa ma involnavesc niciodata. voi cum ati simtit cand va venit prima data? Stiti de ce sunt ingrijoarata pentru ca am o prietena care nu este deloc dezvoltata nu arre sani nimica numai par pubian si sa inbolnavit va rog rso. fundita

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Cum sa se imbolnaveasca? N-am mai auzit asa ceva... Mi-e mi-a venit la 14 ani si am avut niste dureri ingrozitoare si cu o zi inainte m-au durut ovarele pentru prima data (asta ca un semnal si pentru tine) Sa ti mereu la tine un tampon si un nurofen, ceva! Nu te panica, o sa vina de la sinehappy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg de ce ai vrea sa te imbolnavesti si ce boala ai vrea sa faci. Si nu inteleg ce legatura are asta cu menstruatia.
Ca sa raspund la o parte din intrebare: la 14 ani e normal sa nu ai inca menstruatie. Nu e neaparat legatade cat de dezvoltata esti. Menstruatia va veni la maxim un an jumatate-doi de la aparitia secretiei menstruale.

| anad a răspuns:

Nu ai de ce sa fii ingrijorata! Menstruatia nu este o boala, este o curatare naturala lunara a uterului si a vaginului si apare intre 12 si 14 ani, cand este organismul pregatit, dar si intre 8 si 17ani, deci mai este timp.

| Eu4EverX a răspuns:

Cand iti vine menstruatia nu inseamna ca te-ai imbolnavit.NU e o boala. Poti spune ca esti pe stop dar nu ca esti bolnava.

Nu ai de ce sa fi ingrijorata fiecare are alt organism deci nu o sa vina deodata, mai asteapta pana la 15 ani si daca tot nu vine mergi la ginecolog!

| georgiana a răspuns:

Cum adica secretie vaginala, mai bine te duci la doctor, sa nu ai vreo infectie.

| morenaRox a răspuns:

Cum s-a imbolnavit...nu inteleg ce vrei sa spui thinking Daca iti vine menstruatia inseamna ca te imbolnavesti? Nu inteleg intrebarea sincer sad

| Michael Imola Jackson explică:

In fine la noi asa se zice ca m-am "inbolnavit" ca sa nu inteleaga baietii.Si la tampon ii zicem sau la absorbante "puffer"daca baieti aud ca discutam despre asa subiect anume incep sa rad asa ca folosim un limbaj cum sa zic mai rafinat, oricum, aproape toate fetele au inainte de prima lor menstruatie secreti vaginala dar eu am de mai mult de 2 ani,. sunt cam ingrijorata