| byabubu a întrebat:

am 15 ani si de cand am intrat la liceu ma tot gansesc ce as putea face in continuare. Sunt la clasa de mate-info, insa nu stiu daca as vrea sa merg pe aceste materii, de ce? pentru ca mi se pare prea multa bataie de cap. prea mult stres. Eu vreau sa nu ma chinui o viata intreaga sa invat, vreau sa traiesc, sa experimentez. Sunt destul de tematoare ca nu gasesc ceva care cred ca mi se potriveste ( medicina se exclude).
Am o prietena la politehnica la automatizari ce poate ea sa iasa de acolo? In plus am auzit ca e o facultate grea... m-as duce si eu insa nu stiu daca pot face fata mi se pare o facultate pentru baieti ( impresia mea ), cu multa fizica si etc.
Sunt o fire foarte sentimentalista, iar dupa studii as vrea sa ma inorc in orasul mic in care stau si sa-mi gasesc o slujba, sa fiu fericita!
Pe ce domeniu imi recomandati sa merg si care sunt facultatile facile la care nu trebuie sa stai 7 ore pe zi sa inveti dar totusi sa ai un viitor! Uneori ma gandesc cat de norocosi sunt parintii mei ca au apucat acele vremuri... nu nau cel mai bine platit job dar sunt fericiti!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu exista facultati serioase pentru care sa-ti pierzi mai putin de min 7 ore pe zi. Incearca totusi ceva spre turism.

| Voidwithin a răspuns:

Cat timp faci ceva din inima, nu din c... vei face mereu performanta si vei fi si fericita.
Cauta ceva sa te atraga, pana atunci experimenteaza diferite meserii sau fa ceva mai unic, e viata ta si nu merita sa o traiesti ca un rob.

| EUSUNTDAC a răspuns:

Despre chestia cu intorsul in orasul natal nu stiu ce sa zic, gandeste-te ca tineri pleaca de acolo in orasele mari. Nu cred ca ai vrea saramai singura acolo. Gandeste-te la orasele mari, finca de exzemplu in orase mici gasesti mai greu sufletul pereche. Cat despre locul de munca te-ai putea orienta catre sport sau jurnalism.