| Iunix a întrebat:

Salutare. Am terminat liceul tehnologic Barbu A. Ştirbey dei Buftea şi aş vrea să mă inscriu la o facultate. M-am gândit până la urmă să dau la ASE deoarece nu cred că mă voi descurca la Politehnică la AC de vreme ce nu am făcut fizică la şcoală iar matematică am făcut M2. Acum, la ASE sunt mai multe fwcultăți : Marketing, Management, Cibernetică etc. Care dintre aceste domenii ar fi cele mai căutate şi cel mai bine plătite? ( un salariu de 2.500 lei de început şi cu posibilitatea să depăşească 3000 lei ar fi bun ) Nu neapăra doar din cele menționate, ci din toate facultățile din cadrul ASE. Am văzut că mulți se duc la ASE, se mai găsesc locuri de muncă? Nu vreau să termin o facultate şi după să nu am unde să mă angajez. Dacă ştiți alte facultăți de unde poți să obți o slujbă cu un salariu bun puteți să lăsați propuneri.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Nici o facultate nu iti asigura loc de munca, tu trebuie sa fii descurcaret. Cea mai buna facultate din ASE e cibernetica, dar se intra cu medii foarte mari.
Si sa stii ca Politehnica are 15 facultati si nu toate sunt chiar asa de grele ca AC, cred ca ai fi mai castigat cu o diploma de inginer. Stiu studenti buni de la facultatea considerata cea mai slaba din Poli care s-au angajat pe salarii de inceput de 1000 de euro. Daca treci ca gasca prin apa prin facultate poti sa fii si la AC ca tot iti gasesti greu de munca. Daca esti muncitor, inteligent si cu picioarele pe pamant poti sa termini si Spiru Haret si sa prinzi un post platit extrem de bine.
Daca ne referim strict la diploma, parerea mea e ca o diploma de inginer ar fi mai buna decat una de economist. Dar daca vrei la ASE si intri la cibernetica si o termini o sa te ajute mult in viata, dar e destul de greu, faci programare multa, mate, fizica, materii de economie.
Facultatea de management este deja pe o lista a facultatilor inutile in ziua de azi, daca te gandim logic chiar merita.