| Diana_Diana_1996 a întrebat:

Sunt in clasa a11a la profil matematica-informatica si cred ca e timpul sa ma decid la ce facultate voi merge. Cu toate ca sunt la acest profil nu am nicio treaba cu informatica.Pur si simplu nu avem niciun punct comun si de aceea facultatea de informatica dispare din peisaj laughing) in schimb ma descurc bine la matematica pot sa zic ca, chiar foarte bine. As vrea sa merg la o facultate care se bazeaza pe asta, gen Politehnica. O varianta ar fi Automatizari si Calculatoare. M-am interesat putin si tot nu am inteles daca se face infomatica sau nu. Cine cunoaste va rog frumos sa-mi spuneti daca se face la aceasta facultate, informatica. Ce se studiaza la Ac?
Alte facultati din cadrul Poli, dupa care sa-mi gasesc un loc de munca care ar mai fi?
Va multumesc indiferent de raspuns. O seara buna in continuare.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Logic că se face informatică la automatizări și calculatoare și nu faci doar programare simplă ca în liceu, va fi cu mult mai complicat, vor fi vreo 2-3 materii la care vei folosi programe pe PC. Dacă îți place matematica dă la matematică simplă la universitate, ar fi o variantă extrem de bună. Dacă vrei totuși neapărat la politehnică uite aici facultățile din cadrul politehnicii din București:

http://www.upb.ro/facultati.html

Dacă știi fizică ți-aș recomanda o inginerie.

| AC4S4 a răspuns:

La automatizari si calculatoare se face informatica mai mult.
Poti merge la mecanicahappy.