| CosmaDiana a întrebat:

Bună, am 15 ani și m-am mutat recent (deci nu chiar recent ca sunt din august aici) în România și merg la o școală care preda și în germana fiindcă sunt și eu venita din Germania. Dar de când o început anul școlar eu nu ma pot înțelege cu colegii, nu mi-am facut nici un singur prieten (vb serios) și ei tot își bat pur și simplu joc de mine. Mai sunt și alte chestii care ma stresează venind tot din cauza scolii dar ar fi prea mult de scris și pentru voi citit, deci sa facem scurt. Eu vreau sa ma las de școală după ce termin clasa 10. Nu ma judecați va rog ca nu va prea pot zice prin ce trec eu plângând zi și noapte ca e și greu la mine fiindcă avut doar 3 sau 4 materii pe germana și restul în romana. Ma gândisem ce sa fac după ce termin școală și alea sunt pentru început sa ma inscriu la cursuri de chelner și sa lucru part time sa îmi și strâng banii pana doamne ajuta termin cursurile. Va rog spuneți-mi daca oare fac decizia corecta

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decizia este numai a ta, daca vrei sa renunti la scoala, ramanand cu 10 clase, dar asta inseamna sa ramai muncitor necalificat pe viata.

In orice caz, nu te inteleg deloc, ce treaba au colegii de scoala cu educatia ta?
La scoala nu mergi sa-ti faci prieteni si nici se te impaci cu colegii, la scoala mergi DOAR sa inveti si sa iti completezi educatia, avand o sansa sa-ti faci o cariera si un viitor profesional bun si fericit.

Iti vand un pont: pune mana serios pe carte si ia numai note de 9 si 10, si-ti garantez ca cel putin jumatate de clasa te vor vrea de prieten!

| Dismally a răspuns:

Nu cred ca este o idee buna, daca nu te descurci la scoala in limba germeana incearca la una in romana, eventual mai incerci sa recuperezi acasa sau sa faci pregatire. Incearca sa termini un liceu daca poti si pe urma poti face si cursul de chelneri daca vrei.