| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare, uriașă problema la care m-am tot gândit în ultimul timp și vreau neapărat sa o rezolv! Am 17 ani și de aproximativ 1 luna am început cursurile la o facultate din Germania, într-o grupa internațională de 17 elevi. În prima zi, grupa noastră a primit un asistent/consilier, nu știu cum sa-l numesc, în orice caz, el asista la toate cursurile grupei noastre zilnic. În primele zile nu vorbea decât lucrurile necesare cu fiecare dintre noi și se așeza undeva în ultimele rânduri, însa de 2 săptămâni vorbește foaaaaarte mult cu mine și se așează foarte aproape de mine(în spatele meu sau la maxim 2 rânduri distanta) în timpul cursurilor vine și ma întreabă dacă înțeleg ce se preda, dacă e totul în regula, etc., iar cu ceilalți colegi și colege nu interacționează atât, vorbim lucruri care nu au legătură cu scoala. Aici exista la prânz o pauza de 50 de minute și fiecare face ce vrea, eu în primele 20 ma duc sa mănânc și mult nu trece și apare lângă mine. Pe scurt, oriunde merg apare și el, e prea amabil, prea zâmbăreț, prea dispus sa ma ajute cu orice și cu ceilalți e serios și la obiect. Nu ma deranjează ca e bine voitor, ma deranjează ca se tine după mine și ca profesorii se uita ciudat la mine, profesorul de matematica m-a mutat de lângă el joi și m-a pus apoi sa explic un exercițiu. Vreau sa îmi dati câteva idei cum să-i spun lui Janko ca îmi doresc sa păstrăm distanta asa cum e normal, dar fără sa se supere, vreau sa ma vadă cum ii vede și pe ceilalți. Daca era un coleg era altceva, dar asa el are 25 de ani și se ocupa de elevii care vor sa învețe limba germana after school și as fi vrut sa iau parte la cursurile lui, dar din cauza asta am renunțat. So, vreau neapărat luni sa scap de el și as fi foarte recunoscătoare celei sau celui care m-ar ajuta.

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eh nu trebuie sa te stresezi poate nu vrea nimic special simte doar nevoia sa ajute si sa stea prin preajma persoanelor cu nevoi e doar amabil

| OoBunnyoO a răspuns:

Ai doua optiuni. Fie ii spui ca ai observat ca se comporta diferit cu tine fata de ceilalti colegi si te pune intr-o situatie ciudata si din cauza asta ti-ar placea sa pastrati o distanta normala. Fie ii spui ca ai prieten. Si de fiecare data cand discutati despre chestii care nu au legatura cu scoala, spune ceva despre prietenul tau (chiar daca nu ai). Inventeaza ceva de genul "Stii prietenul meu face chestia asta...", "Prietenul meu imi spune...", "Prietenul meu.". Vei parea indragostita peste cap de prietenul tau, poate chiar putin obsedata, insa ii vei arata ca nu esti disponibila si atunci cand aproape fiecare subiect de discutie se rezuma la prietenul tau, se va plictisi la un moment dat si va pleca, fara un motiv pentru care sa iti poarte ranchiuna. La mine asta a fost intotdeauna una dintre solutiile cele mai diplomatice cand am vrut sa scap de cineva.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Mulțumesc pentru răspuns, dar am încercat chestia asta și când am pomenit de "presupusul iubit" mi-a spus ca fosta lui iubita s-a despărțit de el printr-o scrisoare. E amuzant pentru ca la orice zic eu, el vine cu o completare. M-am gândit ca de mâine sa stau mai mult cu telefonul în mana, poate asa ma mai lasa ca dacă ma vede ca vorbesc cu cineva, vine și el acolo, zici ca e cățelul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing doar un intelept ar face ce tocmai ai facut tu, te roade tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Eu nu am spus nici ca te plac, nici ca nu te plac. Te-ai legat ca boala de omul sanatos si acum esti atat de frustrat ca nu te iau in seama, incat ai ajuns sa-mi raspunzi la intrebari laughing Am eu 17 si-s mica, dar daca esti tu mai destept si mai cultivat, nu trebuia sa te legi de o copila fara minte si fara experienta. Am notat tot, sa stii laughing

| August99 a răspuns:

Spune-i fata in fata frumos ca nu vrei sa fie nimic intre voi si daca e intelegator si bine voitor cum pare o sa inteleaga si o sa pastreze distanta

| anonim_4396 explică (pentru August99):

Nemții sunt destul de supărăciosi și mi-e să nu-l întorc împotriva mea.