| AdaIoana5 a întrebat:

De 2-3 ani tata imi spune ca sunt varza si ca nu o sa ajung nimic in viata, chiar daca la scoala am avut media 9 doar la doua materii. Acum 2 zile am luat un 9, 2 la romana. El zice ca e nota mica si ca de ce n-am ambitie. Pai cum sa am ambitie cand el imi tot spune nesimtita, nu o sa fiu nimic ca nu sunt nimeni si ca da bani pe fundul meu si ca sunt varza. Incepeam recent sa cred ca notele nu sunt pentru mine. Sunt stresata cu scoala si ma mai streseaza si el ca am capacitatea in 1 an jumate. Am cearcane si nici 8 ore nu dorm. Incerc, chiar incerc. Am luat recent un 10 curat si l-a vazut si nu mi-a zis nimic. M-am rastit putin la el si a facut ca toate alea. Poate unii o sa zica ca nota 10 e normala dar eu in trecut eram la o scoala proasta si nu prea aveam note bune. Am inceput sa recuperez acum un an. Sunt f stresata. Modalitati de a reduce stresul sau de a nu fi superficial? VA ROG MULT.

Răspuns Câştigător
| Contascuns0742 a răspuns:

Ok. Am citit tot și am realizat că tatăl tău nu prea reușește sau nu prea vrea să-ți dea ambiție. Singurul mod prin care poți să nu mai fi stresata este sa te doară undeva despre ce crede tatăl tău despre tine. Acesta este singurul mod. Crede-mă cu cat îți pasă mai putin, cu atât te și afectează mai puțin. Dar chestia asta te poate ambiționa cumva, gen sa zici: Pai trebuie să-i arată că pot la examen! Sănătate!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culca-te la ora 9 seara ca sa te poti trezii la 6 dimineata sa inveti si sa faci ceea ce nu reusesti seara, cand esti prea obosita si stresata.
In felul asta dormi 9 ore, arhi-suficiente pntru un copil de scoala generala.
Stresul trece cu odihna multa, cum am explicat mai sus si cu invatat serios. Ce nu reusesti in timpul saptamanii, inveti smabat si duminica, acnd ai cate 18 ore la dispozitie sa tot inveti.

| haileewatson a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i tot ce te deranjeaza. Vorbeste si cu psihologul scolii, este acolo ca sa te ajute.

| AdaIoana5 explică (pentru haileewatson):

Nu avem psiholog in scoala din pacate.

| AdaIoana5 explică (pentru haileewatson):

I-am mai spus mamei dar zice ca ea cand era de varsta mea ii spunea ca e proasta si nu o afecta cu nimic

| Roger645 a răspuns:

Note peste 8 se obtin foarte greu. Nici sa fii tocilara nu e bine ( genul de academician care nu stie sa bata un cui). Bacul o sa il iei.
La ce facultate vrei sa dai?
PS: De ex la automatica, UPB se intra cu 9 si ceva, la altele cu 7 si ceva.Asta e urgenta, e chiar tarziu. NU porni polemici cu tata, amani discutia cand are "nemultumiri". Sau il lasi sa vb si pana la urma se opreste. NU zici nimic.

| AdaIoana5 explică (pentru Roger645):

Nu stiu la ce facultate, dar stiu la ce liceu. As vrea la Sava

| Roger645 a răspuns (pentru AdaIoana5):

Deci tu vrei sa dai la liceu "Sfantul Sava". Hai ca am ramas masca, e pe locul 2 in tara. Am crezut ca exagereaza tatal tau. Admitere liceu "Sfanul Sava" 2021, nota 9, 76! O fi scoala de genii, mergeti la Harvard/ MIT?! Eu am fost de nota 8-9 ( IQ 134), liceu Mihai Viteazu si nu sunt nici varza, nici prost...dar nici tocilar. Modalitate de a reduce stresu: daca as fi din Sec.3 cu 9 si ceva, as merge la Liceu "Alexandru Ioan Cuza", e foarte frumos amenajat, curte mare, terenuri sport, admitere 9, 12. Stiu pe cineva care a absolvit anul trecut. sectia IT (limbaj C), luat bacul cu 9.70 si a intrat la automatica Cluj. Deci exista viata si fara Sava. Peste 10 ani cand te angajezi nimanui nu ii va pasa ca ai terminat cu 7 sau 9, insa va face scandal ca intarzii dimineata sau lipsesti. Ce parere ai sa Cuza?
https://www.admitereliceu.ro/....../top-licee

| AdaIoana5 explică (pentru Roger645):

Stau in sectorul 1

| Roger645 a răspuns (pentru AdaIoana5):

Trebuie sa ai o varianta de liceu de rezerva. Pe de alta, chiar daca se intampla sa ai noroc sa intri la unul cu nivel prea sus, poti claca/ ceda pierzi ritmul...si te vad peste un an la rubrica de depresii.
PS: Nu lasa parintii sa faca alegerea liceului in locul tau. Tu te stii cel mai bine. Ar fi bine sa stii de pe acum la ce facultate vei da, ca sa alegi liceul cu profil potrivit.

| AdaIoana5 explică:

Am 13 ani si pur si simplu nu mai suport. Incerc sa il ignor cand imi spune chestiile astea dar nu pot. Recent am inceput sa si fumez pentru ca ma face sa uit de chestiile astea. nu e normal ce fac nici eu nici el. Mama e mai intelegatoare. Sa vorbesc cu ea? Poate ma duce la un psiholog ceva?